Yılmaz Mercan ile Dijital Pazarlama ve SEO Üzerine

Bu hafta Yılmaz Mercan’ın blogunu ziyaret edip, kendisinin dijital pazarlama, seo, sosyal medya pazarlaması çalışmalarına değineceğiz. Bunla da yetinmeyip, kendisinin bizle paylaştığı tecrübelerine göz atacağız.

Yılmaz Mercan ile Dijital Pazarlama ve SEO Üzerine

Kimdir bu Yılmaz Mercan? Aslında sorunun yanıtını online ve dijital pazarlama konulu blog sitesinde bulabiliyoruz. Yılmaz kendisini şu şekilde ifade ediyor;

Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldum. Şu an Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi/Marka Okulu Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim.

2 yıl Biletbank’ta, 1 yıl Garanti Bankası’nda, çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra 2 yıl UNC Digital firmasında Dijital Pazarlama üzerine çalıştım. Sosyal medya pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması üzerine uzmanlaştım. Şu anda GroupM bünyesinde Search Strategist olarak çalışmaktayım.

İşte bu sebeple, kendi tecrübelerini sizlerle de paylaşmaya çalışıyor ve aynı zamanda danışmalık hizmeti de veriyor. Peki hangi konularda Yılmaz’dan danışmanlık talep edebilirsiniz?

  1. Analiz ve Araştırma
  2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  3. Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
  4. Dijital Pazarlama
  5. Sosyal Medya Pazarlaması

Web Siteniz İçin Sırayla Uygulayalım

Hali hazırda bir web siteniz var ya da yeni bir site kurdunuz. O zaman Yılmaz’ın konu başlıkları üzerinden sırayla ilerleyebiliriz. Şu an her konu başlığı altında birkaç adet uygulama ve tanıtım makalesi yer almakta ancak ilerleyen günlerde bu sayının daha da artacağından eminim.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İlk önce uygulamanız gereken elbette arama motoru optimizasyonu. Yılmaz, bu konudaki inceleme ve tecrübelerine özellikle arama motoru optimizasyonu konulu makalesinde yer vermiş.

[imagecaption src=”https://www.dmry.net/site/wp-content/uploads/2014/09/yilmaz-mercan-ile-dijital-pazarlama-ve-seo-uzerine-01.jpg” alt=”arama motoru optimizasyonu” caption=”arama motoru optimizasyonu” url=”http://www.yilmazmercan.com/arama-motoru-optimizasyonu-rehberi/” width=”660″ height=”336″][/imagecaption]

Makaleyi okumanızı öneririm. Bu makale ile anahtar kelime araştırmanızı nasıl yapacağınızı, içerik planının hazırlanması, Sitemap ve Robots düzenlemelerinin yapılması, meta tag oluşturulması, site dışı arama motoru optimizasyonu yapılması ve backlink alınması konuları görmüş olacaksınız.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Geldik web sitenizi arama motorlarında pazarlamaya. Nedir peki bu? İşte bu sorunuzun yanıtını olarak arama motoru pazarlaması konulu makale sizlere yardımcı olacaktır. Bu makalede ise alttaki başlıkları bulacaksınız;

  1. Arama Motoru Pazarlama Uzmanı
  2. Google Reklamları (Google Adwords)
  3. Yandex Reklamları (Yandex Direct)

Eğer arama motoru pazarlamasına ilgi duyuyorsanız, Yılmaz’ın bu kategorideki yayınlarını RSS takibine almanızda fayda var.

Sosyal Medya Pazarlaması

Ne yaparsanız yapın, sosyal medyanın gücünü kesinlikle alttan almayın. Bu sebeple web sitenize ait Facebook, Twitter ve hatta Instagram hesapları şart. Yılmaz bu konu için sosyal medya pazarlaması kategorisi altında deneyimlerini paylaşıyor. Aslına bakarsanız henüz benim de farkında olmadığım bir konuyu, buradaki makaleler de fark etmiş oldum. Nedir peki o? Twitter Analytics 🙂

Genel Olarak

Genel olarak Yılmaz’ın blogu henüz yeni, ancak bu tarz içerikler ile devam ederse ilerleyen günlerde daha da faydalı bilgiler bizleri bekliyor olacak. Bu sebeple RSS takip listesine kendisini de ekleyebilirsiniz.