Yeni Arama Motoru Hakia Beta Yayınına Başladı

ABD’nin New York şehrinde yaşayan bir Türk tarafından geliştirilen arama motoru Hakia kullanıma açıldı. Yaratıcı ekip aramada yeni bir akım başlatacaklarını iddia ediyordu.

Yeni Arama Motoru Hakia Beta Yayınına Başladı

Hakia’nın hedefi kullanıcılarına hızlı, verimli ve kapsamlı bir arama hizmeti sunmak. Elbette bu iddiaların hiçbiri yeni değil. Hatta bunlar geleneksel arama motorlarının en geleneksel sloganları. Hakia’nın bu unsurlarla hizmet verirken benzerlerinden farklılaşacağı noktaysa semantik (anlam bilimi) altyapısı. Bu sitede yaptığınız aramalarda sizi sonuca ulaştıracağını düşündüğünüz anahtar kelimelerini arka arkaya sıralamak yerine doğrudan bir soru cümlesi yazıyorsunuz. Araştırma şirketlerinin raporları kullanıcıların çoğunun sadece bir anahtar kelimeyle arama yaptığını gösteriyor olsa da doğal dil kullanımı işi değiştirebilir.

Örneğin internetteki kaynakları kullanarak ahtapotun kaç tane kolu olduğunu bulmak için şu ana kadar ‘ahtapot kol’ benzeri kelimelerle arama motorlarında sorgulama yapılıyordu. Hakia’daysa doğrudan ‘ahtapotun kaç kolu var?’ şeklinde bir cümle yazıyorsunuz
Firmayı 2004 yılında kuran, ABD’nin New York şehrinde yaşayan nükleer fizikçi bir Türk; Rıza Can Berkan. Site, ayrıca girişim yatırımcısı Pentti Kouri’den 5 milyon dolarlık yatırım desteği almış. Kelime anlamına gelince; Hakia, Fince ‘araştırmacı’ anlamına gelen ‘hakija’ sözcüğünden türetilmiş.

Hakia burada: http://www.hakia.com

Kaynak, Radikal..