PhpNuke Veritabanı Türkçe Karakter Problemi

PhpNuke kurdunuz ve başta herşey normal gibi. Fakat daha sonra içerikte Türkçe karakterlerin görüntülenmediğini farkettiniz. Bu farklı sebeplerden ötürü kaynaklanıyor olabilir. Ama herşey normalken ve internette bulduğunuz tüm önerileri uyguladıysanız, bir de buraya kulak verin. Eğer mysql veritabanı versiyonunuz 4x ise, bu hatalar gayet normaldir. Çözümse burada.

PhpNuke Veritabanı Türkçe Karakter Problemi

Anlatacağım yöntemi doğru uygularsanız veritabanından kaynaklanan Türkçe karakter problemi yaşamazsınız. O yüzden yorumlara gelen, ve konuyla alakasız “olmadı” türündeki mesajları değerlendirmeyeceğim.
Aslında bu bildiğimiz mysql 4x Türkçe karakter problemidir ve “MySQL Türkçe Karakter Problemi” başlığında çözümü zaten sunmuştum. Fakat yapamayanlar için phpnuke için konuşacağız.

Yeni bir veritabanı yaratırken, karşılaştırma değerini daima latin5_turkish_ci seçin. Dilimize ait karakter kodu budur. Bu şekilde veritabanını yaratırsanız, tablolar için yapmanız gereken fazladan birşey yok. Tablo yaratırken, metin değerli sütunların karşılaştırma değerlerini boş bırakabilir yada yine latin5_turkish_ci seçebilirsiniz.
Daha sonrasında, mainfile.php dosyasını açıp aşağıdaki kodları bulun,

[php]require_once(“includes/sql_layer.php”);[/php]

ve hemen alt satırına,

[php]mysql_query(“SET NAMES ‘latin5′”);[/php]

satırını ekleyin. İşte bu kadar.

Bu yöntem sıfırdan phpnuke kuranlarda işe yarayacaktır. Mevcut bir veritabanını bu karakter setine almaksa uzun bir işlem. Veritabanı, tablolar v.b. tek tek yapmanız gerekiyor. Ve yapmasanız bile eski verilerdeki karakter hatalarını düzeltemeyeceksiniz.
Anlattığım yöntemi kendi sitelerimde uygulamaktayım, o yüzden karşılaşacağınız hataların anlattıklarımdan ötürü olmadığına emin olabilir, farklı yerlerde problemi arayabilirsiniz.