WordPress için CSS Compress eklentisi

WordPress için yaratılmış en güzel eklentilerden biri bence css compress eklentisi. Ne işe yarıyor derseniz de, iyice şişmiş css dosyanızı sıkıştırıyor. Temanızın css stil dosyası içerisinde birçok yorum satırları vardır sizinde dikkat edeceğiniz üzere. Ayrıca fonksiyonlara ait etiketlerin her biri de satır atlanarak yazılıyordur. Bunlara, sitenize eklediğiniz özel eklentilerin de stil fonksiyonları eklenince, css dosyanız iyice şişmiş oluyor. Eklenti ise tüm yorum satırlarını siliyor ve tüm fonksiyon ve etiketlerini tek satıra indiriyor.

Dmry.net’in stil dosyasının büyüklüğü şu an için 22 KB. Eklentinin gereksiz satırları kaldırması ile 3-5 KB’lık bir azalma sağlanabiliyor. Hımm sadece 3-5 kb mı diyebilirsiniz. Fakat benim siteyi şu an günde ortalama 10.000 tekil ziyaretçinin geldiğini düşünür ve aylık sayfa gösterim sayısının ne kadar olabileceğini hayal ederseniz, transfer limitinde ufak bir miktarda olsa azalma ve anlık yükleme de bir miktar da olsa hız sağlayacaktır.

Neyse kullanıp kullanmamak sizin kararınız tabiki 🙂 Eklentinin Jeff Minard tarafında geliştirilmiş olup ana sayfası http://dev.wp-plugins.org/wiki/css-compress adresidir. Kurulum olarak ekstra hiçbir şey gerekmiyor. Eklentiyi indirin ve aktif edin !

Eklentiyi buradaki adresten indirebiliyorsunuz. Fakat zaman içerisinde olur da kaldırılır diye, bir de ben buraya yükledim 😉