WordPress 2.9: Yorumlar için özel alanlar (commentmeta)

WordPress 2.9 ile yorumlar için de özel alanlar oluşturulabilir. Böylece yorum abonelikleri gibi uygulamayı yönetmek çok daha basitleşecek gibi duruyor. Yazımızda yorumlar için özel alan fonksiyonlarının kullanımına değineceğiz 😉

WordPress 2.9: Yorumlar için özel alanlar (commentmeta)

WordPress 2.9 ile yorumlara ait özel alanlar tanımlanabiliyor. Bu sebepten ötürü veritabanındaki tablo listesine bir de wp_commentmeta eklenmiş bulunuyor. Şimdi yorum özel alanları için kullanacağımız fonksiyonları inceleyelim 😉

add_comment_meta

Bir yoruma özel alan tanımlamak için add_comment_meta fonksiyonunu kullanacaksınız. Fonksiyonun kullanımını add_post_meta ile aynı, tek farkı yorumlara özel alan tanımlaması.

[php]<?php add_comment_meta($comment_id, $meta_key, $meta_value, $unique); ?>[/php]

delete_comment_meta

Bir yoruma ait özel alanı silmek için delete_comment_meta fonksiyonunu kullanacaksınız. Fonksiyonun kullanımını delete_post_meta ile aynı.

[php]<?php delete_comment_meta($comment_id, $meta_key, $meta_value); ?>[/php]

get_comment_meta

Bir yoruma ait özel alanı almak için get_comment_meta fonksiyonunu kullanacaksınız. Fonksiyonun kullanımını get_post_meta ile aynı.

[php]<?php get_comment_meta($comment_id, $key, $single); ?>[/php]

update_comment_meta

Bir yoruma ait özel alanı güncellemek için update_comment_meta fonksiyonunu kullanacaksınız. Fonksiyonun kullanımını update_post_meta ile aynı.

[php]<?php update_comment_meta($comment_id, $meta_key, $meta_value, $prev_value); ?>[/php]