WordPress 2.9: Çöp kutusu, trash yazı durumu

WordPress 2.9 ile gelen birçok özellikten biri de yazılarımız için çöp kutusu olayı. Yani sildiğiniz bir yazı öncelikle çöp kutusunda yerini alıyor. İsterseniz çöpteki yazıyı hemen silebiliyorsunuz ya da silmesini için WordPress araya giriyor ve belli gün aralığında çöp kutusunu boşaltıyor.

WordPress 2.9: Çöp kutusu, trash yazı durumu

WordPress 2.9 ile yazı ve sayfalarımız için çöp kutusu özelliği getirildi. Böylece olurda sildiğiniz bir yazıyı, sayfayı ya da yorumu geri getirmek isterseniz, çöp kutusunu görüntülemeniz yeterli.

Yayınladığınız bir yazıyı çöpe nasıl atacaksınız?

Yayınladığınız bir yazıyı 2 farklı şekilde çöpe gönderebilirsiniz. Ya yazı yönetiminden yazı başlığının üstüne gelerek görüntülenen alt ekrandan Trash seçeceksiniz,

WordPress 2.9: Çöp kutusu, trash yazı durumu

Ya da yazıyı düzenleme ekranında hemen sağda yer alan Move to Trash bağlantısına tıklayacaksınız.

WordPress 2.9: Yayınladığınız bir yazıyı çöpe nasıl atacaksınız?

Hangisini denerseniz deneyin, neticesinde yazınız yayından kaldırılarak doğru çöp kutusuna gönderilecek, ancak veritabanından silinmeyecektir (wordpress otomatik olarak boşaltana kadar).

Eğer hemen karar değiştirirseniz, çöpe gönderme işleminin hemen ardından gelen mesaj içerisindeki Undo bağlantısına tıklayarak yazıyı tekrar yayına alabilirsiniz.

Çöp kutusu nasıl görüntülenir?

Yazı ya da sayfalara ait çöp kutusunu görüntülemek için, bunların yönetim ekranlarındaki Trash bağlantısına tıklamanız yeterli. Böylece çöp kutusunda yer alan yazılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

WordPress 2.9: Çöp kutusu nasıl görüntülenir?

Çöpe atılan yazıyı hemen nasıl sileceksiniz?

Çöpe attığınız yazıyı hemen ve kesin olarak silmek isteyebilirsiniz. Bunun için çöp kutusunu görüntülemeli ve silmek istediğiniz yazı üstüne gelerek görüntülenecek seçeneklerden Delete Permanently bağlantısına tıklamalısınız.

WordPress 2.9: Çöpe atılan yazıyı hemen nasıl sileceksiniz?

Böylece yazı çöp kutusundan ve tabi ki veritabanından da silinecektir 😉 Ancak küçük bir uyarı 🙂 Çöp kutusundaki yazıyı kesin olarak silmeyi seçerseniz, uyarı almadan yazı tamamen silinecektir.

Çöp kutusundaki yazıyı tekrar yayına almak

Peki çöp kutusundaki yazıyı nasıl geri alacağız derseniz? Yine çöp kutusundaki ilgili yazı üstüne gelin ve görüntülenen ekrandan Restore bağlantısına tıklayın. Yazınız tekrar yönetim ekranına gelecektir 😉

WordPress tarafından çöp kutusunun otomatik boşaltılması

WordPress belli günler aralığında çöp kutunuzu otomatik olarak boşaltacak ve orada yer alan tüm yazıları veritabanından silecektir. Bahsi geçen aralık 30 gündür. Yani 30 gün arayla WordPress, çöp kutularınızı boşaltır.

Otomatik olarak çöp boşaltma gün limitini değiştirmek

Peki varsayılan değeri 30 gün olan çöp boşaltma aralığını nasıl değiştireceksiniz? Hemen wp-config.php dosyasını açıyoruz ve en son satıra alttaki kodu ekliyoruz.

[php]define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 60 );[/php]

Gördüğünüz üzere çöp boşaltma aralığını 30 değil, 60 gün olarak tanımladım. Böylece sizin ihtiyacınıza uygun bir gün sayısı belirleyebilirsiniz.

Otomatik çöp silme işlemini yapan fonksiyon hangisidir?

Wp-includes/functions.php dosyası içerisinde yer alan ve 3526 satır ile başlayan wp_scheduled_delete adlı fonksiyon, çöpünüzü otomatik olarak boşaltmak ile görevlendirilmiştir.

Çöp kutusundaki yazıların, veritabanındaki post_status alanı ne değer alır?

Çöp kutusuna yolladığınız yazılar wp_posts tablosundaki post_status alanında trash değerini alırlar 😉

Aynı durum yorumlar için de geçerlidir. Ve wp_comments tablosundaki comment_approved alanında trash değerini alırlar 😉