WordPress 2.9 ile standart sayfa özelliği (rel=canonical)

WordPress 2.9 ile gelen tüm özellikleri ve fonksiyonları listelemeye ne boş vaktim var ne de sabrım 😀 O nedenle önemli bulduklarımı tek tek eklemeye çalışıyor ve sizlere anlatıyorum. İşte bunlardan bir önemli olanı ise sabit sayfaların görüntülenmesi esnasında çıktı verilen rel=”canonical”.

WordPress 2.9 ile standart sayfa özelliği (rel=canonical)

WordPress 2.9 ile yeni gelen bir özellik ise standart sayfa tanımı. Böylece asıl sayfayı benzer alt sayfalardan ayırt ederek öncelikli tercihimizi Google’a bildirmiş oluyoruz.

rel=”canonical” hakkında

Rel=”canonical” hakkında daha fazla bilgi için Google’a göz atabilirsiniz.

Tam olarak nasıl çalışıyor?

Bu özellik SEO eklentilerinde (All in One SEO Pack v.b.) yer alıyor ve her bir sayfanın tercih edilen bağlantısını çıktı veriyor. Seo eklentileri bu uygulamaları ana sayfa da dahil olmak üzere, tüm kategori, arşiv, etiket v.b. üzerinde uygularken; WordPress 2.9 sadece yazılar ve sayfalar üzerinde uyguluyor.

Buradaki asıl amaç yazı ve sayfaları benzer diğer içeriklerden ayırt edilmesi. Peki nedir bu benzer içerikler? Elbette yorum sayfalama adresleri 🙂 Örneğin bir yazınız var ve altında onlarca yorum. Yorumları ise sayfalıyorsunuz ve birbirinden farklı 5 yorum sayfanız var. Böyle bir durumda asıl(tercih edilen) url ve yorum sayfalama url adresleri şöyle olacaktır;

[code]http://localhost/29/hello-world/
http://localhost/29/hello-world/comment-page-1/
http://localhost/29/hello-world/comment-page-2/
http://localhost/29/hello-world/comment-page-3/
http://localhost/29/hello-world/comment-page-4/
http://localhost/29/hello-world/comment-page-5/
[/code]

Gördüğünüz üzere yorum adresleri yazının olduğu orijinal adres ile çok benzerlik gösterecektir. Neticede içeriği yorumlar dışında aynı kalacaktır. İşte böyle bir durumda arama sonuçlarında bu adreslerden hangisinin öncelikli olacağını Google’un keyfine bırakmak yerine, Google bu tercihi bize bırakıyor. Ve tüm bu adreslerin kaynağından geçen,

[html]<link rel=’canonical’ href=’http://localhost/29/hello-world/’ />[/html]

satırı ile asıl tercih ettiğimiz adresi belirtmiş oluyoruz.

İşte bahsettiğim bu olayı WordPress, 2.9 sürümü ile sayfa ve yazılar için uyguluyor.