Ücretsiz ekran kayıt programı

Ekran görüntüsü kaydetmek kimi zaman en çok ihtiyaç duyduğumuz durumlardan biridir. Bu tarz çözümler sunan yazılımlar genellikle ücretlidir. Ancak uzun bir süredir kullandığım bir yazılımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ücretsiz ekran kayıt programı

Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek için genellikle ücretli çözümler bulunmaktadır. Geçenlerde benim de ihtiyacım oldu, ve ücretsiz çözümler arayışına girdim. Uzun bir arama ve birkaç yazılım test etme sonrasında, BB FlashBack Express adlı yazılıma ulaştım.

Ücretsiz ekran kayıt programı

BB FlashBack Express, ücretsiz bir çözüm sunmasına karşın, beklediğimden çok daha fazla profesyonel çıktı.

Ses kayıt problemi yok

Belirtmeliyim ki, birçok ücretsiz yazılım denedim. En çok problem yaşadığım, seslerin kaydı olmuştu. Ancak bu yazılım ses kaydını, ses kartı çıkışından dijital olarak alıyor. Böylelikle pürüzsüz bir ses kaydı yapmış oluyor. Tabi sesin kaynak noktasını seçmek yine size bağlı. İsterseniz mikrofonu da ses kaynağı olarak seçebiliyorsunuz.

Ekran seçim yapma şansı

Çoğu yazılım tam ekran çözünürlüğü ile kayıt yaparken, BB FlashBack Express ile kaydını yapmak istediğiniz yeri ekranda seçiyorsunuz. Ve sadece o bölümün kaydı yapılıyor.

Ücretsiz ekran kayıt programı

Video formatında avi, codec ise Xvid

BB FlashBack Express, kendi video formatında kayıt oluşturuyor. Ancak bu kaydı istediğiniz video formatına da dönüştürebiliyorsunuz. İşte bu dönüştürme işlemi için Video Codec ihtiyacı ortaya çıkıyor. Çünkü mevcut işletim sistemindeki video codec uygulamaları, ne yazık ki yüksek miktarda sıkıştırma yapamıyor. Ortaya ise devasal dosya boyutunda videolar çıkıyor.

Bahsi geçen bu problemi aşmak için size tavsiyem, Xvid Codec indirip kurmanız ve video dönüştürme ekranında ise bu uygulamayı seçmeniz.