Bir Öykümüz Var: Oniva

Bugün sizlere Oniva’dan bahsedeceğim. Evet bir öyküleri var onların ve hep birlikte yarattıkları bu öyküyü, yani Oniva’ya göz atacağız. Amacımız ne mi? Dışarıdan hem ziyaretçi hem de müşteri gözü ile şöyle bir bakmak.

Oniva

Yazıya başlamadan önce ilk yaptığım iş Google üzerinde “Oniva ne demek” araması yapmak oldu, ancak Google bile yanıtlayamadı. Açık konuşalım, anlamını çok merak ettim. Arkadaşlarımızın öyküsü Antalya’da başlıyor. Freelance olarak birçok web sitesi hazırladılar. Web tasarım ile başladıkları bu yolda, Antalya’da olmanın yaratmış olduğu potansiyel sayesinde otel web siteleri ile yollarına devam ettiler. Derken sosyal medya işin içerisine girmişken, kurumsal firmalarla çalışmanın vermiş olduğu ateşten olsa gerek, Oniva doğmuş oldu. İyi ki doğmuş. Söz konusu kurumsallık olunca hedefler olmadan olmaz. Bir baktılar yeni ekip üyeleri aralarına katıldı, derken turizm sektöründe ERP yazılımları geliştirmeye başladılar. Bu yüzden olsa gerek, 2014 yılında 112 yeni müşteri edindiler.

Oniva‘nın hakkındasının son satırlarını okurken, şu alttaki cümle dikkatimi çekti. Kabul kabul, etkileyici 😉

Amacımız yüzlerce web projesi yapmak değil. Zaten bunu başardık! Amacımız müşterilerimize fayda sağlayan projeler üretmek!

Kesinlikle öyle.. Birçok web yazılımı hazırlayabilirsiniz, binlerce. Ama faydalı olmadıktan sonra, hiçbirinin anlamı yok.

Oniva Çözümleri Nelerdir?

Oniva sizler için alternatif çözümler üretiyor ve farklı alanlarda birçok hizmet sunuyor. Bunların hepsinden bahsetmek istemiyorum. Ki zaten birçoğunu tahmin edebiliyorsunuz? Neler bunlar desem siz bile gözü kapalı sayabileceksiniz. Web tasarım, arama motoru optimizasyonu, mobil websitesi tasarımı, e-ticaret, Google reklam çözümleri v.b. Eğer bunlardan herhangi birini merak ediyorsanız, Oniva’yı ziyaret etmeniz yeterli. Çünkü konuyla ilgili fazlasıyla detaylı bilgi bulabiliyorsunuz. Hatta o kadar alt bağlantı olabiliyor ki, sizi yorabiliyor bile.

bir-oykumuz-var-oniva-02

İşte tam bu noktada aklıma süper bir fikir gelmedi değil hani. Çok basit bir sihirbaz neden olmasın değil mi? Anahtar kelimeyi yazsam ve beni onunla ilgili en alakalı sayfaya yönlendirse. Ve böylece 3-4 kez tıklama sonucunda o sayfaya varmamış olsam. Güzel olurdu hani 🙂

Çözümler demiştik değil mi? İşte benim ilgimi çeken çözümler;

  • XML Entegrasyonu : Benim en çok ilgimi çeken konulardan biri. Ki zahmetlidir de.
  • Sosyal Medya Yönetimi : O kadar çok ki, hangi birini nasıl yöneteceğiz.. Bazen işin içinden çıkamıyor insan.
  • Bölgesel Seo Nedir : Herkese ve her bölgeye değil de, sadece yaşadığınız şehre hitap etmek istiyor olabilirsiniz.
  • E-ticaret : E-ticareti oldum olası hep sevmişimdir ancak sadece tüketici olmakla yetindim diyebilirim. Oniva’nın bu hizmeti vermesi güzel ancak, “Neden bir test sayfası yok bu e-ticaret yazılımının?” demeden alamadım kendimi. Ya da, “Evet e-ticaret yazılımı, modülleri, ödeme seçenekleri, XML Entegrasyonu var.. Fakat adı nedir bu yazılımın?” cümlesini kendinize soruyorsunuz. Bence perdeyi indirme zamanı gelmiş.

Oniva: Sevdiklerim

bir-oykumuz-var-oniva-04

Oniva Para İade Garantisi

Tüketicinin korunması hakkındaki 4077,4822 nolu kanunlara göre ayıplı mal ve hizmetlerin tanımı yapılmış ve iade şartları belirlenmiştir. Ne iş yaptığınızın önemi yok. Eğer tüketiciye hitap ediyorsanız, para iadesi işin içinde zaten var. Bu garantiyi veriyor olmaları gayet iyi ve ilk kez denk geldim diyebilirim.

İnsan Kaynakları Sayfası

Eğer kurumsal olduk diyebiliyorsanız, sizinle çalışmak isteyenlerin size ulaşabileceği insan kaynakları sayfanız olmak zorunda. Oniva bu konuda güzel iş çıkarmış. Açık pozisyonlara başvuru yapılabileceği güzel bir sayfa oluşturmuşlar. Antalya web tasarım yönünde yeni yetenekleri keşfetmeye devam edecektir böylelikle.

Online Teklif Alma Hizmeti

Bazı müşteriler için telefon ile görüşmek en son tercih olabilir. Ya da vereceğiniz teklife göre direkt telefona sarılıp pazarlık yapmak isteyebilirler. Telefonda isteklerinizi uzun uzun anlamak yerine, kafanızdakileri klavyeye dökebilirsiniz.

Görseller ve Anlatım Gayet Başarılı

Oniva’nın hangi bağlantısına gidersem gideyim, konuyla alakalı yeterli miktarda içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca içeriği desteklemek amacıyla hazırladıkları görseller ise çok başarılı. Bazen onlarca satırın ifade edemediğini, 300x300px bir resim ya da fotoğraf hemen ifade edebiliyor 😉

Oniva: Sevmediklerim

bir-oykumuz-var-oniva-05

Referanslar Sayfası

Ama gerçekten yoruyor. Sayfanın sonuna git , düğmeye tıkla ve geri kalan referansları gör. Ben enerji sektöründe çalışıyorum ve sektörümde yaptığınız çalışmaları aramak zorunda kalmasam. Birkaç farklı anahtar kelimeye (belki sektörler) tıkladığımızda ilgili referansların tamamı gelse, belki biz müşterilerin bir süre sonra sıkılmasına sebep olmazdı.

Müşteri Kayıt Bölümü

Aman! O nedir öyle. Formu gördüğüm gibi üyelikten vazgeçtim. Abartmıyorum ama 🙂 Daha müşteriniz bile değilim ki, size ne benim T.C. numaramdan diyebilirim gibi geliyor bana. Fazla mı dürüst oldum ne? Bence, ad soyad, e-posta ve şifre şimdilik yeterli olmalı. Herhangi bir hizmet için başvuru yapacaksam, geri kalan bilgilerimi o şekilde temin etmek isteyebilirdiniz 😉

Evet, E-Ticaret Ama Hani?

E-ticarete vurgu büyük ancak gözüm örnek e-ticaret sitelerini görmek istiyor. Ancak referanslar sayfasından tek tek elemeye kalkmadan. Bence biraz daha ağırlık verilebilir.

Özetle

Özetle, Oniva öyküsünü yazmaya devam ediyor. Sloganı ise çok güzel: Mutlu Müşteriler 😉