Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Flash oyun denildiğinde o kadar çok web sitesi bulunuyor ki, aralarından seçim yapmak zor oluyor. Aslına bakarsanız tüm flash oyun siteleri zaten aynı oyunları içeriyor. Bu nedenle içerikten çok, içeriği sunuşları fark yaratıyor. Sponsorlarımızdan oyunkolu.com’un web sitesini inceleyeceğiz birlikte 🙂

Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Girişte de dediğim üzere birçok oyun sitesi bulunuyor. Hatta Google ile oyun kelimesini arattığınızda 73 milyon sonuç ile karşılaşıyoruz. Bunların hepsini tek tek ziyaret etmeye gerek yok. Çünkü neredeyse hepsi aynı içeriğe sahip. Ancak kullanıcıların ilgisini çeken, bu oyunların nasıl sunulduğu 🙂

Hedef kitlesi önemli

Flash oyun sitelerinin kitlesini elbette çocuklar oluşturuyor. O nedenle dünyanın en süper tasarımını da yapsanız, o yaştaki çocuğun ilgisini çekemeyecek kadar karışıksa, bence hiçbir iş görmeyecektir. Bunun da farkına varan Oyun Kolu sitesi, yeni tasarımıyla tamamen bu problemi aşmış görünüyor.

Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Sitenin tasarımı oldukça basit ve anlaşılır düzeyde. Özellikle yazı karakterleri ve resimler büyük tutulmuş.

Tabi sadece çocuklar düşünülmemiş gibi görünüyor. Öyle olsa gerek ki, büyükler için RSS takip özelliği de etkinleştirilmiş durumda. Keşke, sadece tüm site için değil de, her bir kategori için RSS takibi olsaymış. Şahsen motor oyunları ilgimi çekiyor ve sadece bu kategoriye eklenecek oyunlar için RSS takibi yapabilirdim.

Motor oyunları dedim diye, sadece erkeklere yönelik sanmayın siteyi 🙂 Kız çocukları için kız oyunları da yer alıyor sitedeki oyunlar arasında.

İşlevsel Özellikler

Oyununun yüklenme durumunu bildirmeyen sitelerden direkt çıkıyorum. Hayır, sonumuzun ne olacağı belli değil. Yüklenecek mi, yüklenmeyecek mi? Nedir durum? Birçok güzel oyun sitesi gibi, oyun kolu da bu özellik ile yüklenme durumundan haberdar ediyor bizleri.

Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Site üzerinde yenilikçi fikirlere de denk geliyorum inceleme esnasında. Özellikle nasıl oynanır bölümü, klavye bilgisi olmayan tecrübesiz çocuk oyuncalar için gayet açıklayıcı görseller içeriyor.

Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Bir başka flash oyun sitesi: Oyun Kolu

Oyunların ekranları çok küçük gelebilir. Bunun için de üstteki gibi güzel bir çözüm üretmişler ve oyun penceresinin istenilen ebada kadar genişletilmesi mümkün olabiliyor.

Her güzelin bir kusuru vardır 🙂

Oyun kolunda kusurlara rastlıyorum. Yeni tasarıma geçtiklerinden ötürü olabilir bu kusurlar ancak mazeret kabul edemem. Çünkü çok güzel geliştirilmiş bu sistemde, nasıl olurda bunlar gözden kaçmış anlamadım. Nedir bunlar peki ?

  1. Önce herhangi bir oyunu favorilere ekleyelim ve sonrasında favoriler penceremizi açalım. Bu esnada pencereyi kapatmak için illa “Favorileriniz” düğmesine basmamız gerekiyor, aksi durumda pencere kapanmıyor. Ne bileyim, pencere dışında herhangi bir alana gelince ya da tıklayınca, pencerenin kapanmasını bekliyor insan.
  2. Favorilerimiz düğmesine basınca, Internet explorer javascript hatası veriyor. Acilen düzeltmeliler 😉
  3. Bir de URL adreslerini tam ayarlarsak süper olacak. kucuk-arabalar.html?oyunu=oyna tarzı uzantılar güzel olmuyor. kucuk-arabalar-oyna.html olabilirdi örneğin. Kategori sayfalamalarında da benzer durum söz konusu.

Sanırım bu kadar 🙂 Başka da bir şey dikkatimi çekmedi.

Sonuç olarak

Sonuç olarak oyun kolu sitesinin, flash oyun sitelerinin birçoğuna göre Google aramalarında ön sayfaları hak ettiğini söyleyebilirim.

Benden bu kadar 🙂 Oyun kolunun sponsorluğunda bu inceleme yazısını yazmış bulunuyorum. Siteyi incelemekten yoruldum, o nedenle biraz ben 10 oyunları oynayacağım 😉