YouTube, Google Video gibi video sitelerinden flash videoları indirin

Şu aralar çevrimiçi video servisleri çok moda. Örneğin bir YouTube’e girip saatlerce oyalanmanız söz konusu 🙂 O kadar çok, o kadar çeşit video var ki aralarında kaybolmamak, herhangi birini bilgisayarınıza kaydetmeyi istememek çok zor 🙂 O halde gelin YouTube, Google Video gibi birçok popüler video arşiv sitelerinden flash formatlı videoları nasıl bilgisayarımıza indireceğimizi görelim 🙂

Youtube, Google, Flash (FLV) siteden video kaydetme, indirme

Yazımızdaki adresler aracılığı ile Youtube, Google Video gibi video sitelerinden FLV videolarını indirebileceksiniz.

FLV formatı nedir, neden videolar FLV formatındadır?

FLV (Flash Video), Adobe Flash Player’ın 6, 7, 8, 9 ++ sürümlerince internet üzerinde video gösterimi için kullanılan bir formattır ve SWF formatındaki dosyaların görüntülemesi içindir diyebilirim. Yani çoğumuzun duyduğu Flash tarafından kullanılan bir formattır.

Internet üzerinde video arşivleri sunan siteler FLV formatını tercih ederler. Bunun en önemli nedeni, FLV dosyaları tarayıcı ve işletim sistemi ayrımı yapmazlar ve dünya standardı Flash Player dışında herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymazlar. Buradan çıkaracağımız sonuç FLV dosyalarının Flash Player tarafından tarayıcı ve işletim sistemi ne olursa olsun oynatılabildiğidir.

Söz konusu format mpg ya da avi olsaydı görüntülemede problemler yaşamız olasıydı.

Şimdi FLV formatındaki videoları nasıl, hangi siteler aracılığı ile indirebileceğinizi görelim 🙂

Javimoya’s Video Downloader

Javimoya’s Video Downloader, bu konudaki en popüler sitelerden biri. Bunun nedeni onlarca video arşiv sitesinden flv videolarını indirmenize olanak vermesi olsa gerek. YouTube, Google Video, MetaCafe, IFILM ve Dailymotion Angry Alien, ArtistDirect, Blastro, Blennus, Blip.tv, Bofunk, Bolt, Break.com, Castpost, DevilDucky, FindVideos, Free Video Blog, Grinvi, Grouper, LuluTV, Midis.biz, Music.com, MusicVideoCodes.info, MySpace Video Code, PcPlanets, Pixparty, Putfile, REVVER, Sharkle, StreetFire, That Video Site, The One Network, VideoCodes4U, VideoCodesWorld, VideoCodeZone, vidiLife, VIDNET.com, Vimeo, vSocial, Web62.com ve ZippyVideos, sitenin destekleri.

İndirmek istediğiniz videonun adresini en üst kısımdaki metin alanına yazıyorsunuz ve hemen solundaki listeden videonun hangi sitede yer aldığını seçiyorsunuz. Daha sonra ise Download düğmesine basıyorsunuz. Kısa bir süre sonra altta videoyu indirme bağlantısı açılacaktır. Oradaki Download Link düğmesine sağ tıklayarak “Hedefi farklı kaydet” i seçerek FLV formatındaki video dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kayıt esnasında dosya ismi “get_video” , formatı ise boş olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta flv formatını belirtmeniz gerektiğidir. Yani dosya ismini get_video.flv yaparak kaydetmelisiniz. 😉 Aksi durumlarda Firefox bunu get_video.htm, Internet Explorer ise get_video olarak kaydedecektir.

http://javimoya.com/blog/youtube_en.php

Javimoya’s Video Downloader, youtube download

KeepVid – Want it, Keep it

KeepVid – Want it, Keep it sitesi Javimoya’s Video Downloader’ın neredeyse aynısı 🙂 O yüzden kullanımı hakkında açıklama yapmıyorum.

KeepVid – Want it, Keep it ise Angry Alien, ArtistDirect, Blastro, Blennus, Blip.tv, Bofunk, Bolt, Break.com, Castpost, Current TV, Dailymotion, DevilDucky, FindVideos, Free Video Blog, Google Video, Grinvi, Grouper, iFilm, LuluTV, Metacafe, Midis.biz, Music.com, MusicVideoCodes.info, MySpace, MySpace Video Code, Newgrounds, PcPlanets, Pixparty, Putfile, REVVER, Sharkle, StreetFire, That Video Site, The One Network, VideoCodes4U, VideoCodesWorld, VideoCodeZone, vidiLife, VIDNET.com, Vimeo, vSocial, Web62.com, YouTube ve ZippyVideos video arşiv sitelerinden dosya indirmenizi destekliyor.

http://keepvid.com/

fM Google, Youtube & Ifilm Video Downloader

Güzel bir alternatif site ise fM Google, Youtube & Ifilm Video Downloader ve diğerlerine nazaran kullanımı çok basit. “Insert URL here:” kutusuna video adresini yazıyorsunuz ve “Get it” düğmesine basıyorsunuz 🙂 Kısa bir süre sonra biraz altta “Link here” bağlantısını göreceksiniz. Yine bu bağlantıya sağ tıklayarak hedefi farklı kaydet ile dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Tabi dosya isminin sonuna .flv formatını eklemeyi unutmuyoruz.

http://feelingtea.com/decode/google/