WordPress ile yazıların son güncelleme tarihi

WordPress ile yazılarımızın yayına giriş tarihlerini çıktı verebiliyoruz. Ancak bir önemli noktayı, yani en son güncelleme tarihlerini hep unutuyoruz. Buna ben de dahilim 🙂 Gelin yazılarımızın en son güncelleme tarihini nasıl çıktı vereceğimizi öğrenelim.

WordPress ile yazıların son güncelleme tarihi

Tüm ziyaretçileriniz yazıyı ne zaman yazdığınızı görüyor elbet. Ancak sizin de aynı benim sitemde olduğu gibi, neredeyse 2 yılı aşan yazılarınız varsa, ziyaretçiye o yazıların en son güncellenme tarihini vermek güzel bir bilgi olacaktır.

Örneğin birçok eski yazımı zaman zaman güncelliyorum. Buna çoğunlukla yorumlardan gelen istekler neden oluyor ve ziyaretçilerin fikir ve önerilerine göre yazıyı güncelliyorum. Ancak güncelleme sonrasında o anki yazı ile, eski yazı için yapılan yorumlar alakasız oluyor elbet. O anda olaydan habersiz bir ziyaretçi ne olup bittiğini anlamayabilir. Ancak yazının en son güncelleme tarihi verirsek, yorumların tarihine göre yorum yapabilir ve yazının son versiyonunun, mevcut yorumlardan daha sonra güncellendiğinin farkına varır 🙂 Daha da uzatabiliriz tabi bu örnekleri ancak devam etmiyorum. Hemen bu olaya geçelim..

the_modified_date fonksiyonu ile yazıların son güncellenme tarihleri

Yazıların yayın tarihlerini the_date ve the_time ile çıktı alabiliyorduk. Kullanım şekli ise:
şeklindeydi. Bu örnekle sırasıyla 12.06.2005 ve 18:51 formatında tarih ve saat çıktısı alabiliyorduk.

Yazının son güncelleme tarihini veren fonksiyonlar da bunlarla birebir aynı diyebiliriz. Tabi ki adları dışında.

the_modified_date ve the_modified_time her iki fonksiyonum oluyor.
Yukarıdaki gibi ise fonksiyonları HTML etiketlerimiz arasında kullanabiliyoruz.