WordPress 2.7 Beta 1 İnceleme

Nihayet yeni sürümü inceleyebildim. WordPress 2.7 ile yönetici paneli tasarımı tamamen yenilenmiş, ayrıca birkaç işlevsel özellik de eklenmiş durumda 🙂

WordPress 2.7 Beta 1 İnceleme

Hızlı bir şekilde bu yeni sürümü incelemeye çalıştım. İşte genel olarak WordPress 2.7 BETA 1

Yeni tasarımıyla yönetim paneli

Yönetim panelinin tasarımı tamamen yenilenmiş durumda.

Yeni tasarımıyla WordPress 2.7 Beta 1 yönetim paneli Yeni tasarımıyla WordPress 2.7 Beta 1 yönetim paneli

Üstteki resimlere tıklayarak büyük boy resimlerden yeni yönetim panelini inceleyebilirsiniz.

Yeni özellikler

Yeni başlangıç sayfası

Öncelikle başlangıç sayfamız değişmiş. Pencerelerin yerlerini değiştirebiliyoruz burada da. Ayrıca en son yapılan yorumlar başlangıç sayfasında görünüyor. Ve buradan hızlıca yorumun onay durumu uygulayabiliyoruz.

QuickPress

Başlangıç sayfasına eklenen bir diğer özellik ise QuickPress. Yazı başlığı, içeriği ve etiketleri girerek en hızlı şekilde yeni yazınızı yayınlayabiliyorsunuz.

Wordpress 2.7 Beta 1,QuickPress

Özelleştirilebilir pencereler

Sitenizin temanızı hızlıca değiştirebilmeniz amacıyla bir kısa yol eklenmiş. Ama en yeni özelliklerden biri ise başlangıç sayfasında yer alan pencerelerden sadece ihtiyaç duyduklarınızı görüntüleyebiliyor oluşunuz. Takip etmediğiniz pencereleri kapatabiliyorsunuz.

Yollanacak yazılar için yeni seçenekler

Yollayacağınız yazıyı ana sayfada sabit tutma şansınız da bulunuyor bundan böyle.

Bir diğeri ise yazı düzenleme ekranında bizi karşılıyor. Düzenlenen yazıya ait yorumlar yazı düzenleme ekranının altında yer alıyor ve onlara işlem uygulayabiliyorsunuz.

Yazı yönetim listesine ise 2 tür görünüm eklenmiş. Biri her zamanki gibi başlık listeleme. Diğeri ise başlık ve altında yazının giriş kısmı ile sınırlı.

Yorumlar

Yorum yönetim sayfası da geliştirilmiş ve 2 güzel özellik eklenmiş. Bunlardan ilki yorumları hızlıca ve sayfayı yenilemeden düzenleyebiliyor oluşunuz.

Wordpress 2.7 Beta 1 İnceleme ,yorumlar

Diğeri ise, yapılan bir yoruma yine onay esnasında hızlıca yanıt verebiliyorsunuz. Yani tekrar yazının adresine gitmeniz gerekmiyor.

Yeni bir eklenti aramak ve yüklemek çok kolay

WordPress 2.7 ile eklenti bulmak ve yüklemek çok kolay. Eklentiler sekmesi altına eklenen bu yeni özellik ile, WordPress eklenti dizininde hızlıca arama yapabilir ve eklentileri yükleyebilirsiniz.

WordPress güncellemeleri sıkıntı olmaktan çıkabilir

Sürekli çıkan yeni sürümler bizleri bıktırdı. Ancak WordPress 2.7 ile sürüm güncelleme özelliği de gelmiş bulunuyor. Böylece hızlıca, kararlı ya da beta sürümlere güncelleme yapabiliyorsunuz sitenizi.

Yeni ayar seçenekleri

Genel ayarlar altına tarih ve saat biçimi seçimi eklenmiş durumda. Yine bu biçimleri elle tanımlayabiliyorsunuz. Ancak amatör kullanıcılar için görsel seçenekler de eklenmiş durumda.

Panelden yüklenecek resimler içinse büyük ebat seçeneği eklenmiş. Ve yine bu resimler için birkaç yeni ön tanımlama daha var.

Genel olarak bu kadar arkadaşlar. Elimden geldiğince hızlı olarak incelemeye çalıştım 😉