WordPress 2.3 için benzer yazılar eklentisi 1.0

Hadi yine iyisiniz. Yakında temamı değiştireceğim ve ara sıra bu tema üzerinde çalışıyorum. Hazır sıfırdan uğraşıyorum, bir de benzer (önerilen) yazılar özelliğini de getireyim dedim. İyi ki demişim, böylece wordpress 2.3 için benzer yazılar eklentisini yazmak zorunda kaldım 😛 Birşey değil, yaklaşık 9 ay aradan sonra ilk kez eklenti yazdım 🙂

For english

For english please click here.

Açıklama

Eklenti en az WordPress 2.3 ile uyumludur ve bu sürüm üzerinde zaten varolan etiket sistemi ile birlikte çalışır. Farklı bir etiket eklentisine gerek duymaz. Eklenti, görüntülenen yazının etiketlerini alır ve bu etiketlerden en az bir tanesini içeren diğer yazıları bulur ve listeler. Eğer yazılarınızda etiket kullanmıyorsanız, eklentiden faydalanamazsınız. Benzer etiket kullanan yazılarınız yoksa, benzer yazılar listesi daima boş görünür.

Eklentinin kurulması

Buraya tıklayarak eklentimizi indiriyoruz. Daha sonra sıkıştırılmış klasör içerisinden çıkan benzer_yazilar.php dosyasını, wordpress eklenti dizini altına (wp-content/plugins) kopyalıyoruz. Son olarak wordpress eklenti yönetimi paneline giderek Wp 2.3 Benzer Yazılar adlı eklentimizi aktifleştiriyoruz.

Eklentinin kullanımı

Eklentimizin kullanımı gayet basit. Bu nedenle sadece eklenti fonksiyonunu açıklayıp geçeceğim.

Benzer yazıları çıktı almak için temanız içerisine ekleyeceğiniz kod aşağıdadır.

Buradaki değişkenlerin görevleri şunlar;

  • $siralama = t ya da r harfi girebilirsiniz. t harfi tarihe, r harfi ise rastgele sıralamayı temsil ediyor.
  • $listeleme = a ya da d girebilirsiniz. “a” artan, “d” harfi ise azalan sıralama yaptıracaktır
  • $yazi_limit = Benzer listesindeki toplam yazı sayısıdır.
  • $gun_limit = Benzer listesinde yer alacak yazıların içerisinde yer alacağı zaman dilimidir. Yani burada eğer 60 girerseniz, son 60 gün içerisinde yer alan yazılar alınacaktır.
  • $cikti_format = İstediğiniz çıktı türüdür. Standart olarak <li>%tarih%: <a href=”%url%” title=”%baslik%”>%baslik%</a> (%yorumsayi%)</li> formatı kullanılır. %% arasındakiler etiketlerdir ve tanımladıkları bilgileri verirler.
  • $tarih_format = Eğer tarih çıktısı da alacaksanız, buradan kendisinin formatını özelleştirebilirsiniz. Tarih formatları için PHP date fonksiyonuna bakabilirsiniz.

Evet hepsi bu kadar. Hayırlı olsun 😉

Küçük bir not

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra sadece bir sefer olmak koşulu ile, bu başlığın geri izlemeler listesine sizin eklentiyi kurup denediğinizi bildiren bir uyarı mesajı gelecektir. Bu mesaj tamamen zararsız olup hiçbir ek bilgi içermez ve sadece bilgilendirme amaçlıdır..