WordPress 2.0 Son Kullanıcıya Sunuldu

WordPress 2.0 bildiğiniz gibi test aşamasındaydı. Ve nihayetinde 2.0 Stable yani son sürümü kullanıcılara sunuldu. Az önce indirdim ve şöyle bir test ettim. Aslında bazı özellikleri çok iyi olsada kimi özellikleri soğuttu gibi beni. Bunlara özellik değilde 1.5.2 sürümüne kıyasla eksikler diyebiliriz.

İlk anda göze çarpan elbette eklenmiş olan metin editörü oluyor. Derlenme performansı ise 1.5.2 sürümünden daha iyi. Bunu ise önbellek tutma özelliğine borçlu 2.0 sürümü. Kullanıcılardan tutunda, site ayarlarına kadar birçok sayfayı ve veriyi sunucunuz üstünde önbellek olarak saklıyor. Ve sanırım zaman aşımı oluncaya kadar önbellekten açıyor siteyi. Bu da büyük performans sağlıyor.

Bir diğer güzel özellik ise, yazı yazdığınız kutunun altına yerleşen resim yükleme formu. Resim yükleme diyorum çünkü .zip dosyasını yükleyemedim 😕 Zira yüklenecek dosyaların formatlarını belirleyebileceğimiz bir ayar kısmı da bulamadım. Ayrıca 1.5.2 üstünde varolan dosya yollama sayfası ise bu sürümde yer almıyor ve tüm resimlerinizi buradan yolluyorsunuz. Resimleri yüklerken sayfa tekrar yenilenmiyor ve sadece ilgili form değişiyor. Yükleme işleminden sonra içerideki resimler ufak boyutlarda size gösteriliyor. Resme tıkladığınızda, ufak boyutumu ya da büyük boyutumu yazınız arasına eklemek istediğiniz soruyor. Ayrıca resmi direkt buradan silebiliyorsunuz da. Bu kısımda ki en kötü özellik yine benim rastlayamadığım, keyfe göre resim boyutlandırma. Yani bu 1.5.2 sürümü üstünde vardı ve ufak resmi istediğimiz boyutlarda oluşturtabiliyorduk. Buna rastlayamamak beni üzdü diyebilirim.

Doğru söylemek gerekirse 2.0 beni pek sarmadı, fakat metin editörünü kaldırarak ve birkaç yama yaparak üstüne iyileştirilebilir. Sizi bilmem ama kullanacak olursam o şekilde kullanacağım 😀

Hımm, WordPress 2.0 ‘ İndirin