TVkeyfim ile online canlı TV izle

Online olarak canlı TV yayınlarını izlemek elinizde. ADSL yaygınlaşmasından sonra TV kanalları da web sitelerinde online yayınları vermeye başladılar. TVkeyfim ise bu canlı yayınları tek bir yerde topluyor ve hızlıca erişim sağlıyor. Sadece TV değil, radyoları da canlı olarak dinleyebiliyorsunuz.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

Bu yazımızda sponsorlarımızdan TVkeyfim sitesini inceleyeceğiz. TVkeyfim sitesi ile yaklaşık 100’e yakın TV ve 80’e yakın radyonun yayınlarını izleyebiliyorsunuz. Canlı TV izleyebilmek için, Window Media Player sisteminizde kurulu olması gerekiyor. Sıkıntı gibi görünsede, aslında tüm online tv sitelerinde aynı durum söz konusu.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

Yayınlar nasıl izlenir ya da dinlenir?

Online Tv izlemek ya da radyo yayınlarını dinlemek çok kolay.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

İzlemek istediğiniz kanalı ya da dinlemek istediğiniz radyoyu listeden seçerek üstüne tıklamanız yeterli oluyor. Böylece üst taraftaki oynatıcı yayını almaya başlıyor.

TVkeyfim için öneriler

TVkeyfim güzel düşünülmüş ancak tasarım yönünden fazlasıyla eksiği bulunuyor. Sırasıyla bunları inceleyeceğiz.

Daha basit bir tasarım ve W3C uyumu

Kesinlikle görsel açıdan daha güzel bir tasarıma geçilmeli. TV ve radyo listesi alt alta maddelemek yerine, açılır menü içerisinde listelenebilir. Böylece sayfanın boyu uzayıp gitmez. Eminim ki Google’a sitenin içeriğini tanımlamak için seçilen bir yöntem şu anki. Ancak açılır menü demek, sadece select etiketi ile yapılmıyor. Tamamen arama motorlarına uyumlu açılır menüler yapılabiliyor ve böylece hem içeriğe erişim kolaylaşıyor hem de arama motorlarına içerik okutulabiliyor.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

Yeni bir yasarım ile W3C uyumu sağlanmalı. Bildiğiniz üzere arama motorları için önemli bir faktör W3C. Sadece arama motorları değil, her tarayıcı ve işletim sisteminde problemsiz site görünümü, ziyaretçiyi size bağlayacaktır. Mevcut kodlar 282 adet hata içeriyor.

Media Player Yerine Adobe Flash

Birkaç canlı tv sitesini daha inceledim. Ne yazık ki hepsinde media player zorunlu tutuluyor. Halbuki Adobe Flash var. Eğer canlı yayınları Adobe Flash ile oynatmayı başarırlarsa, ne tarayıcı ne de işletim sistemi sorunu kalır. Kesinlikle tadından yenmez 🙂

Örneğin “Slow Türk Dinle” dedi birisi ve gittik adresine.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

Üstteki gibi bir ekran karşıladı Firefox tarayıcısı altında bizi. Ancak dediğim gibi Adobe Flash olsa, ne uyarı gelecek ne de eklenti yükleme isteği 😉

Reklam yerleşimlerine dikkat

Birçok insan gibi çok reklam var, reklam hiç olmasın v.b. demiyorum. Zaten altı üstü 3-4 reklam var ancak bu reklamlar sorun çıkarabiliyor. Örneğin Radyo 2000 dinlemek için tıklıyorum.

TVkeyfim ile online canlı TV izle

Eğer çözünürlüğüm düşükse, yukarıda göründüğü gibi sağdaki reklam, oynatma ekranının üstüne çıkıyor.

Sonuç Olarak

TVkeyfim online canlı tv izlemek ve radyo dinlemek için güzel bir site. Ancak tasarımı iyileştirilir ve media player için adobe flash çözümünü üretirlerse, bir bu kadar ziyaretçisinin olacağına eminim.

TVkeyfime sponsorluğu için teşekkür ediyoruz ve yeni halini merakla bekliyoruz.