Teknolojinin Gözünü Seveyim

Kendimi bildiğimden beri teknolojik oyuncaklara bayılmışımdır. Oyuncak derken yok yok bildiğiniz oyuncakları kastetmiyorum. Ben ve arkadaş çevrem telefon, dijital ürünler v.b. gibi aletlere genelde oyuncak deriz. Çünkü o kadar ele düşmüş o kadar kullanılıyorlar ki, sanırım en güzel tabir oluyor bunlar için oyuncak kelimesi.

Teknolojinin Gözünü Seveyim

Yaz aylarında abim Almanya’ya bir yaz kampına gitti. Onun için bir ilk ve büyük bir heyecan, benim içinse güzel bir fırsattı 😀 Biliyorsunuz, ülkemizde dijital oyuncaklar ne yazık ki çok-çok pahalı. Almanya gibi ülkelerde ise yarı yarıya fiyatlar söz konusu. İşte böyle bir fırsat doğunca abim dijital fotoğraf makinası alma önerisini sundu bana. Her ne kadar parasının benden çıkacak olacağını bilsemde kabul ettim. (hala borçlarım bitmedi kendisine :D)

Abim gitmeden önce kendisinin önerdiği berlinonline sitesinde fiyat araştırma yaptım. Anladığım kadarıyla site üzerinde birçok firma bulunuyor. Her firmada ürüne ait fiyat değişiyor, ve siz en ucuz satan firmayı buluyor, ve oradan alıyorsunuz. Bizim aldığımız Kodak Dx7590 ‘ın Türkiye satış fiyatı 850 YTL civarlarında. Biz ise hem Kodak Dx7590 hem de 128mb’lık hafıza kartı ile 420 YTL gibi bir fiyata aldık. Yarı yarıya fiyat farkı!

Makinanın geçmişi böyleydi 😀 Dün okula giderken bir deneme çekimi daha yapmak istedim. Sahil kesimi bir yoldan gidiyordum ve ilerlemekte olan bir feribot farkettim. Arabayı kenara çekip oyuncağımın 10X optik yakınlaştırmasını test ettim. İşte her iki resim.

İlk resmi yakınlaştırma yapmadan, diğerini ise 10x zoom ile çektim. Ayrıca oyuncakta 3x dijital zoom ile toplamda 30x zoom bulunuyor. Bunların dışında sesli video kaydı çok iyi. Quicktime formatında kayıt yapıyor ve görüntü çok net. Birçok manual ayarı bulunuyor ama hepsini nasıl öğreneceğim ayrı bir konu. Düşünenler için diğer özellikleri burada.