Beni de Günlük Merakı Sardı

Bu aralar günlükler moda oldu sanırım. Aslında bu aralar değil, farkettim ki uzunca bir süredir varmış bu günlük sayfaları. PcNet Dergisinin geçen aylarki sayılarının tekinde okumuştum. Selim arkadaşımız incelemiş bizlere sunmuştu. Başta pek tutmadım. Fakat daha sonra değerli hocamız Prof. Dr. Durmuş Günay’a kişisel site kurmaya karar verdik.

Beni de Günlük Merakı Sardı

Acaba hangi hazır sayfa kodlaması kullanmalıydım? Bu gibi durumlarda pek vaktiniz olmuyor, sıfırdan bir site yazmaya. Çünkü çok vakit alıyor. Onun yerine hazır bir siteyi isteklerinize yönelik değiştirmek çok daha az vakit kaybettiriyor, öte yanda milyonlarca kişi tarafından test edildiğinden, güvenlik açıkları pek olmuyor. Ve böylelikle ben de wordpress ile tanışmış oldum.

Beni internet ortamından tanıyan çoğu kişi bilirki, dmRy phpnuke kullanır, sizlerin tabiriyle nukecidir 😀 Her zaman söylemişindir, phpnuke çok kötü bir kodlamaya sahiptir. Sistemi çok zorlar. Ve yeterince esnek değildir; ama bu esnek hale getiremeyeceğiniz anlamına da gelmez. Fakat wordpress inanın harika birşey. Açıkçası bayıldım, birden kendimde günlük kurma ihtiyacı duydum 🙂 Yani bilemiyorum, sadece duygusal 😀

Günlüğümü, 11.10.2005 tarihinde kurdum.. Yani daha yeni, o yüzden eksik çok yanı var. Peki neler yaparım günlükle? Bilmem! Resimlerimi koyarım, phpnuke ve wordpress konusunda ipuçları sunarım sizlere. Sanırım günlüğü fazlasıyla doldurabilirim.

WordPress Nedir?

Merak eden arkadaşlar olacaktır. Kısaca anlatayım. WordPress, şuan da gezinmekte olduğunuz sitenin ta kendisidir. Kişisel siteler için birebirdir. WordPress üstüne tıklayarak anasayfasına erişebilirsiniz. Hımm , soracaksınız, “Hakan, bu yazı içerisinde ne kadar çok link vermişsin” diye. Yok aslında ben o linkleri tanımladım ve günlük otomatik bu kelimelere link veriyor. Nasıl ama? Güzel he? Buraya tıklayarak ta günlüğün son sürümünü indirebilirsiniz. Kurulum ise, inanın çok basit.

Neyse şimdi okula gitme vakti 🙂 Zaten ilk saate girmedim günlük hevesine.