Sonbahar geliyor, siteyi temizlemek lazım :)

Ehh sonbahar geldi diyebiliriz artık. Ufak ufak kışa hazırlanmak lazım 🙂 Bu hazırlığı ilk önce sitede yaparak başlayacağım işe. Ama şu an değil, bir süre sonra 🙂 Şu aralar bazı projeler gereği İstanbul taraflarındayım. Aslında şu an değil neredeyse son 3 haftadan beri. Neyse.. Gelelim neler yapacağımıza.

Tema değişsin artık
Bu tema ile 1 yılımızı doldurduk artık. Temayı değiştirme vakti geldi ve geçiyor bile. Yakın bir tarihte boş vakit yakalar yakalamaz yeni temam üzerinde çalışacağım 🙂 Yeni tema şu anki tema gibi pek güzel birşey olmayacak sanırım. Yani yeterince sade ama bir o kadar fonksiyonel birşey olacak yeni temamız. Ayrıca yeni tema ile sayfa sayaç eklentimizi de güncelleyeceğiz. Aklımdaki fikir, sayfa sayacı tamamen ajax tabanlı gibi birşey yapmak.. Ya da javascript.. Yani amacım statik sayfanın görüntülenme sayısını takip etmek. Çünkü yeni temam ile asıl amacım, tamamını kendimin yazacağım bir önbellek uygulamasına gitmek. Böylece site gayet hızlı açılacaktır. Fakat önbellek uygulaması ile tüm sayfalar statik olacağında ötürü, görüntülenme sayısı gibi dinamik değerler de statik kalacaktır. Bunu aşmanın en güzel yolu, verileri javascript ile sayfa içerisine yükleteceğimiz bir dinamik sayfa olsa gerek.. Neyse o vakit düşüneceğiz bunları..

Önerdiğim adreslere sonbahar temizliği
Önerdiğim adres listesinde de bir sonbahar temizliği olacak. Bunu uzunca bir süredir düşünüyordum ve şimdi temizliğe karar verdim 🙂 Önerdiğimiz listeki (genelde hepsi tanıdık) arkadaşlarımız ile karşılıklı link vererek hem pagerank değerimizi koruyor (kimilerimiz için yükseliyor) ve aynı zamanda ise ziyaretçi transferinde bulunuyoruz. Yani karşılıklı reklam diyebiliriz, birbirlerimiz için. Fakat şunca zamandır öneren listemi sabit tutarken, önerdiğim arkadaşlarımın bazılarının benim bağlantımı ana sayfalarından kaldırıp alt sayfalar altında linkimi vermeleri beni şaşırttı ve bir o kadar üzdü 🙂 Öncelikle bu arkadaşlarımın linklerini kaldıracağımı üzülerek açıklamak zorunda kalıyorum. Çünkü yaptığınız karşılıklı reklam olmuyor 🙂

Bir diğer durum ise öneren listesini rastgele listeleyenler için. Ben sizleri rastgele önermiyorsam, isterim ki ben de rastgele bir liste olmayayım 🙂 Bir süredir bu da beni üzmekteydi. Sanırım bu kişileri de çıkaracağım ama karar vermiş değilim.

Değişsin artık reklam sistemi
Uzunca bir süredir kendi reklam sistemimi yazıyordum. Fakat bu haftalarda üniversite açılacak ve tekrar sınav sıkıntısına düşeceğim. O nedenle yazmış olduğum sistem üzerinde birkaç değişiklik yaparak kendisini paket bir yazılım yapacağım. Ki umarım bitirebilirim ! Çünkü yazmaya başladığım ve bitmeyi bekleyen epeyce bir kişisel projem var.

Reklam sistemi olarak ise sanırım tamamen açık kaynak olan Openads yazılımını kullanabilirim. Böylece mevcut reklam eklentimi de kaldırmış ve en az eklenti ile yoluma devam etmiş olacağım.

Anket şart!
Bu aslında bir temizlik değil fakat gerekli birşey. Sitenin günde ortalama 5000-6000 tekil ziyaretçi düzeyi var ve ziyaretçi kitlesinden haberim yok. Birkaç anket ile ziyaretçi kitlesini de görmüş olacağım ve yazılarıma o yönde ağırlık vereceğim. İşte nasıl olacak bu anketler; yaş diliminiz, meslek, öğrenci misiniz . . . . gibi şeyler.

Evet şimdilik bu kadar 🙂 Yenilik olarak var mı sizlerin bir isteği?