Sıkıştırılmış klasörleri Wobzip ile çevrimiçi açmak

Gün geçtikçe daha ilginç projeler internet dünyasında yerini buluyor. Bunlardan bir diğeri ise sıkıştırılmış klasörleri bilgisayarınızdan bağımsız olarak açmak ve içerisindeki herhangi dosyayı bilgisayarınıza indirmek.

WobZIP

http://wobzip.org/ sitesi ile sıkıştırılmış klasörleri açabilirsiniz. Sadece zip ve rar değil, 7z, GZIP, BZIP2, TAR, CAB, ISO, ARJ, LZHCHM, Z, CPIO, RPM, DEB, NSIS formatlarını da destekliyor.

Ne alaka diyebilirsiniz. Ya da ne işe yarayacağını da 🙂 Atıyorum 10mb boyutunda bir dosya var diyelim herhangi bir site üzerinde. Sizin bu klasör içerisindeki tüm dosyalara değil de, sadece birkaçına ihtiyacınız olduğunu düşünelim. İşte bu durumda http://wobzip.org/ ile sıkıştırılmış klasörü açabilir ve sadece ihtiyaç duyduğunuz dosyaları indirebilirsiniz.

Nasıl olacak

  1. Öncelikle http://wobzip.org/ adresine gidelim.
  2. Sıkıştırılmış klasörü bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için gözat ile dosyayı seçmeniz gerekiyor. Ancak sıkıştırılmış klasör internet üzerinde, herhangi bir sunucuda yüklüyse, uncompress from a URL bağlantısına tıklamalısınız. Ardından gelen kutuya, sıkıştırılmış klasörün tam adresini girmelisiniz.
  3. Eğer sıkıştırılmış klasör şifre korumalı ise, Password protected? kutusuna bu şifreyi girin.
  4. Klasörü wobzip sunucusu üzerinde açmak için, wobzip! düğmesine basın.
  5. Sıkıştırılmış klasörün açılacak ve içeriği görüntülenecektir. Liste içerisinden indirmek istediğiniz dosyanın adına tıklamanız yeterli.

Ufak bir örnek

Örnek olması açısından http://wordpress.org/latest.zip adresinde yer alan son sürüm wordpress dosyalarını wobzip ile açtım. İşte sonuç;

WoBzip