Oyunların ekran görüntüsünü video olarak kaydedin

Zevkle oynadığınız bir oyunun ekran görüntülerini video olarak kaydetmek isteyebilirsiniz. Böylece oyunla ilgili video klipleri oluşturabilirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Öyleyse gelin birlikte favori oyunumuzun ekran görüntüsünü kaydedelim, ve videomuzu oluşturalım.

Oyunların ekran görüntüsünü video olarak kaydedin

Aslında bu yazı, yine her zamanki gibi bu olaya ihtiyaç duymamdan ötürü ortaya çıktı. Önceki gün Race Driver: Grid oyununu kurdum ve başladım oynamaya. GRID, NFS serisinin aksine tam bir yarış simülasyonu ve yaptığınız kazaları bile tekrar izlemek insanı büyülüyor. Ki zaten bu yüzden, Race Driver: Grid başta olmak üzere Colin Mcrae Dirt gibi oyunlardaki kaza görüntülerini içeren birçok klip Youtube’da yerini aldı bile 🙂

FRAPS

Oyunların ekran görüntüsünü kaydetmek için ücretsiz bir yazılım bulamadım. O nedenle FRAPS yazılımını kullanacağız. Yazılımın ücretsiz sürümü ile maksimum 30 saniyelik videolar kayıt edebiliyoruz.

Yazılımı yazımızın sonundaki bağlantıdan indirin ve sonrasında kurun. Masa üstüne yerleşen simgeye tıklayarak yazılımı çalıştırın. Movies sekmesine tıklayın ve alttaki ekran görüntüsünde yer aldığı şekilde ayarları yapın.

Oyunların ekran görüntüsünü video olarak kaydedin

Kayıt Başlasın

Şimdi yazılımı durum çubuğuna küçültün ve ekran görüntüsü kayıt etmek istediğiniz oyuna girin. Kayda başlamak için F9 tuşuna basın. Kaydı sonlandırmak içinse tekrar F9 tuşuna basın.

Kaydı yapılan video Folder to save movies in alanında yer alan dizine kopyalanacaktır. Standart kurulumlarda ise bu dizin C:\Fraps olarak geçmektedir.

Merak edenler için örnek bir kayıt yaptım ve buraya yükledim. Tabi videoyu yeniden boyutlandırdım ve kalitesini düşürdüm. Orijinali epey büyüktü 🙂

Fraps yazılımını indir