MySQL Türkçe Karakter Problemi

PHP+MySQL tabanlı web sitesi kodlamasına yeni başlayan arkadaşlar yeni sürüm MySQL veritabanı üzerinde Türkçe karakter problemleri ile karşılaşmaktalar. MySQL 4 ve üzeri sürümler karakter setlerini desteklediğinden ötürü, ya evrensel ya da Türkçe kodlama seti kullanmalısınız.

MySQL & PHP Türkçe karakter karşılaştırma sorunu, problemi çözümü

Bahsettiğim gibi yeni sürüm MySQL veritabanları üzerinde karakter setleri yer alır. Her bir dil için özel karakter setleri yer aldığı gibi, tüm dillerin karakterlerini destekleyen evrensel setler de yer alır. Projelerinizde mysql türkçe karakter sorunu ile karşılaşmamak için öncelikle sitenizin yayın diline karar vermelisiniz. Yani siteniz üzerinde sadece Türkçe yayın mı yapacaksınız, yoksa evrensel karakterler de kullanacak mısınız? Verdiğiniz karara göre MySQL veritabanı karakter setini seçmeniz gerekmektedir.

Sadece Türkçe Karakter Destekli Yayın Yapacaksanız

Eğer sadece Türkçe karakter destekli yayın yapacaksanız, veritabanın karakter kodlaması latin5_turkish_ci olmalıdır. Türkçe diline ait karakter kodlaması budur, ve bunu kullandığınız süre boyunca veritabanınızda mysql türkçe karakter hatası yaşamazsınız.

Yeni bir veritabanı oluşturduğunuzda, Karşılaştırma(Collation) değerinin latin1_general_ci ya da latin1_swedish_ci v.b. olduğunu göreceksiniz. Siz de bu veritabanı üstüne tablolarınızı oluşturur ve kullanıma hazır hale getirirsiniz. Fakat her tablo için varsayılan karşılaştırma değeri, yine veritabanında kullanılan değer ile aynı olacaktır. Yani
latin1_swedish_ci 🙂

Aslında karşılaştırma değeri tabloların dil kodlamasıdır. Ve sadece metin içerikli sütunlarda görünmektedir. Bunun anlamı, o sütunda seçmiş olduğunuz dilin kullanılacağıdır diyebilirim. Standart olarak swedish geçer. Sizlerin bu sütunlara yollayacağınız kayıtlar ise, İsveççe dili göz önünde bulundurularak girilir. Bundan da şu çıkar: İsveççede Türkçe karakter yer almaz, bu yüzden Türkçe karakterler yerine ? v.b. gibi karakter bulacaksınız. Sanırım genel olarak anlatabildim bu kısmı.

MySQL Türkçe Karakter Sorunu Çözüm Yolu

Yeni bir veritabanı oluştururken, karşılaştırma değerini daima latin5_turkish_ci seçin. Dilimize ait karakter kodu budur. Bu şekilde veritabanını oluşturursanız, tablolar için yapmanız gereken fazladan bir şey yok. Tablo oluştururken, metin değerli sütunların karşılaştırma değerlerini boş bırakabilir ya da yine latin5_turkish_ci seçebilirsiniz.

Sıra php kodlarınızı yazmaya geldiğinde, tabi ki tablonuzun karşılaştırma değerini SQL dilinde belirtmelisiniz. Bunun için aşağıda vereceğim kodu kullanacaksınız. Bunu veritabanı bağlantısı kurup, ilgili veritabanını seçtiğiniz satırın bir alt satırına girebilirsiniz.

[php]mysql_query("SET NAMES ‘latin5’");[/php]

Bu kodumuz tüm sorgularda karşılaştırma değerinin latin5 olacağını söyler. Böylelikte gireceğiniz Türkçe karakterler sorunsuz şekilde tablolara yazılacaktır.

Sanırım anladık 🙂 Bu şekilde yayın yapacağınız web sitesinin HTML karakter kodu ise elbette iso-8859-9 olmalıdır 😉 Yani;

[html]<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />[/html]

Mysql 4 üstünde Türkçe karakter hatasını bu şekilde çözebilirsiniz. Ayrıca bu çözümü, hazır içerik yönetim kodlamaları üstüne de uygulayabilirsiniz. Tek mantık burasıdır 🙂

Birçok Dilde Yayın Yapacaksanız

Eğer birden fazla dil destekli bir web sitesi kuracaksanız, kullanmanız gereken karakter kodu UTF-8 olmalıdır.

Yeni bir veritabanı oluştururken utf8_general_ci karakter setini seçmelisiniz. PHP ile bu veritabanına bağlanırken,

[php]mysql_query("SET NAMES ‘utf8’");[/php]

sorgusu ile UTF8 karakter seti kullandığınızı tanımlamalısınız. Ve son olarak HTML karakter setiniz de UTF8 olmalıdır.

[html]<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />[/html]