MySQL 5 Çıktı

Nihayet geçen ayın sonlarında mysql 5 kullanıcılara sunuldu. Söylenene göre şuana kadar 2 milyonu geçmiş indirme sayısı.

Yenilikler
# Stored Procedure ve SQL Functions — Bu özellikle sorguları veritabanında dosyalar halinde tutabiliyormuşuz. Yine strored procedure sayesinde zaten hızıyla bilinen mysql hızına hız katacakmış. Ayrıca bu özellik sayesinde kod içerisine sql sorgusu koymamıza gerek kalmıyacak ve veritabanı ve kod için ayrı geliştiriceler çalışması gerekiyorsa bu özellik çok işe yarayacakmış..
# Triggers — Deneyenlerin söylediğine göre işlemcileri yavaşlatan bir uygulamaymış Türkçesi tetikleyici. Bir tablodaki işlemle daha önceden belirlenen sorgu ile diğer tablolarda istenilen işlemler yapılabiliyormuş.
# Views — Veritabanları içerisindeki dökümanları belli bir düzen çerçevesinde görüntülemeye yarayan özellikmiş.
# Cursors
# Information Schema
# XA Distributed Transactions — Güvenlik açısından güzel bir özellikmiş.. Transaction duyduğumuzda hemen hepimizin aklına banka örneği gelir. Örnek şöyle :arkadaşınıza havale yapacaksınız. Açtınız bankanın sayfasını onayladınız havalenizi , tam havale yapılıyor. Sizin hesabanızdan havale yaptıgını miktar silindi ve arkadaşınızın hesabına geçerken problem oluştu. İşte burda bizi transaction lar kurtarıyor. Verilerle tablolarda işlem yapılırken verilerin boyutu büyükse ve tabloda işlem yapılırken problem oluşursa( elektrik kesilmesi , sistem prob. vs ) bu özellik sayesinde verilerin bir kısmıyla işlem yapılmasını engelliyorsunuz.
# SQL Mode
# New Federated and Archive Storage Engines
# New Migration Toolkit — Yeni grafik arayüzü , Oracle, Microsoft SQL Server, Microsoft Access ve diğer veritabanlarını MySQL e taşıyabilecekmişiz.
# Instance Manager — MySQL sunucusunun çalışma durumunu ayarlayabileceğimiz yeni ekran. Logları tutuyor.,hataları kolayca görebiliyormuşuz. Ayarları görebiliyor ve değiştirebiliyormuşuz.
# Updated Connectors and Visual Tools — Araçlar yenilenmiş..

Mysql 5’i henüz test etmedim. http://www.ytulinux.org/linux/index.php?q=node/598 kaynağından faydalanarak size sunuyorum.

İndirmek için: http://dev.mysql.com/downloads/mysql/5.0.html