LGU Dosya Uzantıları İle Çalışmak

Günü gelir lazım, ben size anlatayım arkadaşlar 🙂 Olur da bir gün LGU dosya uzantısına işiniz düşerse, bu dosyalar ile nasıl çalışabileceğinizi anlatacağım. Gerisi yazının devamında.

LGU Dosya Uzantıları İle Çalışmak

Nedir bu LGU dosyası? [highlight]LG Windows CE upgrade file[/highlight] anlamına geliyor ve LG firmasının Windows CE için hazırladığı güncelleştirme dosyalarının ta kendisidir. Aslında bu dosyalar zip uzantılı dosyalar gibidir diyebilirim ancak WinZip ve türevleri ile içeriklerini görüntüleyemezsiniz. LGU dosyaları aynı zip dosyalarındaki gibi, içerisinde birçok dosya barındırır ve bu sebeple sıkıştırılmış klasör mantığı burada da geçerlidir.

Bu dosya türü ile sen nerede karşılaştın ve uğraşır oldun Hakan! diyebilirsiniz. Clio 4 otomobillerin navigasyon sistemi LG marka ve cihaz içerisinde Windows CE yüklü. Böyle olunca, tüm detaylarıyla kendisine sahip oldum diyebilirim 😀

LGU Dosyalarını Görüntülemek

LGU dosyalarını görüntülemek için Google üzerinde çok kısa bir arama sonrasında [Q] hot to open a .LGU-File başlığına ulaştım ve burada paylaşılan yazılımlar tamamen işimi gördü.

Dosyaları görüntüleyebilmek için Lgu2Dir yazılımını indirmeniz gerekiyor. Daha sonrasında, ZIP dosyası içerisinde yer alan [highlight]lgu2dir.exe[/highlight] dosyasını, LGU uzantılı dosya ile aynı dizine kopyalıyorsunuz.

Sıradaki adım CMD ekranı ile. Çalıştır->CMD yolunu izledikten sonra CD komutları ile LGU dosyasının yer aldığı dizine erişmelisiniz. Ardından alttaki komut işiniz görecektir.

lgu2dir <lgu dosyası> <açılacak klasör>

Örneğin,

lgu2dir upgrade.lgu dosyalar

Komutunu yazarsanız, “upgrade.lgu” içerisindeki tüm dosyalar aynı dizinde oluşturulacak “dosyalar” adlı klasör içerisine kopyalanacaktır.

LGU Dosyalarını Oluşturmak

Bir de işin tam tersi var ve LGU dosyası oluşturmak istiyorsunuz. Yine basit ve kullanacağımız kod alttaki gibidir. İndirmeniz gereken yazılım ise burada yer alıyor.

dir2lgu <içerik dosyası> <klasör adı> <dosya adi>

Örneğin;

dir2lgu firmware upgrade yeni.lgu

Her bir LGU dosyasının içerisinde firmware.hex adında bir dosya bulunuyor. En azından benim üzerinde çalıştığım dosyalarda böyle ve anladığım kadarıyla içerik hakkında temel bilgileri içeriyor. İşte bu hex dosyasının adını kod içerisine yazıyorsunuz. Ardından LGU dosya içeriğinin yer aldığı en dış klasör ismini ve sonrasında yeni LGU dosyasının adını yazıyorsunuz. “Upgrade” klasörünün tüm içeriği yeni.lgu adı ile birleştiriliyor.

[indir url=”http://file.dmry.net/blog/01/lgu2dir.zip”]lgu2dir.exe indir[/indir]
[indir url=”http://file.dmry.net/blog/01/dir2lgu.zip”]dir2lgu.exe indir[/indir]