Kamera Önünde Büyüyenler

Az önce Hürriyet Gazetesi’nin web sitesindeki galerisine bakınıyordum. Birden bu başlığı gördüm “Kamera Önünde Büyüyenler”. Çok hoş olmuş 🙂

Jodie Foster

Jodie Foster

Jodie Foster, küçücük bir kızken kameralarla tanıştı. Kariyerinin en önemli çıkışını da henüz 12 yaşındayken bir fahişeyi canlandırdığı Taksi Şoförü adlı filmle yaptı. Hala sinemanın en başarılı yıldızlarından biri.

Gael Garcia Bernal

Gael Garcia Bernal

İnsanın annesi ve babası işin içinde olunca onun da oyuncu ya da yönetmen olması kaçınılmaz elbette. Tıpkı Gael Garcia Bernal gibi. İlk olarak annesi Patricia ile kamera karşısına geçen Bernal, 11 yaşındayken Salma Hayek ile birlikte Tereza adlı TV dizisinde oynadı. Şimdi ise 30 yaşına yeni girdi ama özellikle İspanyolca konuşulan tüm iyi filmlerde onu görmek mümkün.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie de doğuştan yıldız olanlardan. Annesi Marcheline Bertrand belki de eşi ünlü aktör Jon Voight’ten ayrılmasaydı sinemada daha kalıcı bir kariyer yapacaktı. Ama çocuklarını tek başına büyütmesi gerekince mesleğine gereken ağırlığı veremedi. Jolie belki kariyerine küçücük bir çocukken başlamadı ama yine de kamera karşısında büyüdü. Şimdi kendi çocukları da aynı kaderi paylaşıyor.

Mary Kate ve Ashley Olsen

Mary Kate ve Ashley Olsen

Mary Kate ve Ashley Olsen Full House adlı diziyle kariyerlerine başladı. 1986 doğumlu ikizler halen Hollywood’da kariyerlerini sürdürüyor.

Melanie Griffith

Melanie Griffith

Melanie Griffith de annesi Tippi Hedren’in izinden gidip hünez küçükken oyunculukta kariyer yapmaya karar verdi. Hedren, Hitchcokc’un ünlü Kuşlar’ı da dahil olmak üzere bir çok filmde rol almıştı.

Christina Ricci

Christina Ricci

Christina Ricci de kariyerine çocukken başlayanlardan.

Drew Barrymore

Drew Barrymore

Drew Barrymore, Steven Spielberg’in E.T. adlı filminde rol aldığında henüz 7 yaşındaydı. O da sinemadan bir türlü uzaklaşamadı.

Nathalie Portman

Nathalie Portman

Nathalie Portman, henüz 13 yaşındayken hem de Jean Reno gibi bir aktörün karşısında kelimenin tam anlamıyla ezilmeden oynadı. Onu sinema dünyasına Leon adlı film kazandırdı. Kariyerini başarıyla sürdürüyor.

Christian Bale

Christian Bale

Christian Bale, Spielberg’in Güneş İmparatorluğu’nda oynadığında 13 yaşındaydı ve kariyerine çoktan başlamıştı bile.

Haley Joel Osment

Haley Joel Osment

Haley Joel Osment 6 yaşından beri kamera karşısında. Kariyerinin en büyük çıkışını Altıncı His ile yaptı.

Macaulay Culkin

Macaulay Culkin

Macaulay Culkin, ilk kez kamera karşısına geçtiğinde 5 yaşındaydı. Kariyerinin en önemli rolü olan Evde Tek Başına ile yıldızı iyice parladığında ise 10 yaşındaydı.

Elijah Wood

Elijah Wood

Elijah Wood, 9 yaşındayken Geleceğe Dönüş serisinin ikinci filminde oynadı. O zamandan bu yana da kamera önünde.

İlker İnanoğlu

İlker İnanoğlu

Yeşilçam’ın efsane yıldızı Filiz Akın ile yapımcı Türker İnanoğlu’nun oğlu olan İlker, Yumurcak adıyla çocuk yıldız olarak isim yaptı. Uzun bir aradan sonra da kameraların karşısına yeniden geçti.

Furkan Kızılay

Furkan Kızılay

Furkan Kızılay, bir TV dizisiyle henüz çocuk yaşta şöhreti yakaladı. Şimdi ise bir delikanlı.

Shirley Temple

Shirley Temple

İşte gelmiş geçmiş en ünlü çocuk yıldız: Shirley Temple. 1930 doğumlu Temple bugün 80 yaşında ve çocuksu sevimliliğini hala yüzünde taşıyor.

Tüm resimler ve içerik: KAMERALARIN ÖNÜNDE BÜYÜDÜLER- Hürriyet