Günlük yazmak için gerekli malzemeler ve elverişli koşullar

Günlük yazmak için ne lazım? Nasıl bir ortamda yazılmalı? Nasıl bir kişilik ya da huya sahip olmalı insan? İşte yılın en saçma yazılarına aday olacağına kesin gözle baktığım ve sizlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm en noktalı virgüllü elverişli günlük yazmak yazısını sizlere sunarım. 😆

Günlük yazmak için gerekli malzemeler ve elverişli koşullar

O halde soruyor ve cevaplıyoruz sorularımızı.

Günlük yazmak pahalı bir zevk midir?

Herkesin cebine göre diyebiliriz bu uğraş için. Yani işin görsellik kısmı. Cebinizden tek bir kuruş bile çıkmadan günlük yazabileceğiniz gibi biraz masraf yaparak ta günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Cebimden para çıkmasın bir de günlük için para mı vereceğim diyorsanız blogger, wordpress gibi sitelerin bedava günlük tutmanızı sağlayan servisleri mevcut. Ama yok ben kendi domain adresimi alacağım diyorsanız pamuk eller cebe olacak.

Peki nedir bedava hizmet veren günlük siteleri ile sizin ellerinizi cebe atmanız arasındaki fark. Öncelikle bedava olarak kullandığınız bir yerdeki günlük temaları kısıtlı olabilir. Ya da üstlerine ek yapmanıza, eklenti kurmanıza izin verilmiyor olabilir. Olmadı alanları kısıtlı olabilir ya da resim , dosya v.b. yükletmeye izin verilmiyor olabilir. Ya da domain adını taşıyan eposta alamıyor da olabilirsiniz.

Fakat pamuk eller cebe gidince, parasıyla değil mi kardeşim gibi bir olay olur. Kesenize göre ya da ihtiyaç duyduğunuz kadar alan kiralar, kendinize ait domain adresi alır ve bu domain adresini içeren eposta adresleri elde edebilirsiniz. Bunlar işin biraz görsel ve güzel kısmı diyebiliriz. Ayrıca günlük yazılımınız üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapmakta da özgür oluyorsunuz. Taki bozana kadar 😀

Günlük yazılımı nedir şimdi?

Günlük tutmanızı, yazılarınızın arşivlenmesini sağlayan web tabanlı yazılımlar, yani dinamik web sayfalarıdır. Günlük amaçlı kullanılabilecek birçok bedava web sayfaları olduğu gibi ücretlileri de mevcuttur. Ben sitemde bedava olan wordpress kullanıyorum ve tamamen rahatım. Paralılarla arasında fark nedir bilemiyorum çünkü paralı olanlardan kullanmadım.

Belki geç bir soru fakat gerekli malzemeleri söylemiş miydik?

Günlük tutmak için gerekli olanlar şöyle;

  1. İyi kötü bir bilgisayar, yoksa yakın bir çevrede internet kafe.
  2. Günlük tutabileceğiniz bir sayfa. Ücretli ya da ücretsiz. Yukarıda anlattığım yani
  3. Eğer evdeki bilgisayardan tutacaksınız iyi kötü bir internet bağlantısı. Zaten iyi olarak adlandırılanların bile kötü olduğunu bildiğimize gere iyi kelimesinin üstünü çiziyoruz.
  4. Günlüğe birşeyler karalamanızda size destek çıkacak hayalgücü.
  5. Biraz da malzeme lazım hani! İşte şundan bundan bahsedeceksiniz ya hani. Olabildiğince haberleri izleyin, gazete okuyun, çevrenizi gözlemleyin. Ve sonra başlayın bu malzeme bolluğundan karalamaya.

Günlük tutmak için elverişli koşullar nelerdir?

Sizi bilmem ama kış aylarında benim yazasım pek gelmiyor. Tabi yazılarımı sıklıkla takip eden bir ziyaretçi “Yuhh o zaman yaz aylarında siteyi düşünemem” diyecektir. Böyle dememe karşın kışın başında açtığım bu site şuan kışın çıkışında. Hayli birşey yazmışım.
Bunun dışında pek bir elverişli koşul yok. Diyorum ya hayalgücü. Destekli ya da desteksiz de sallayabiliyorsun tabi 😀

İnsan kişiliğinin ya da huyunun günlük tutmada nasıl bir etkisi olabilir?

Şöyle bir durum olabilir. Düşünsenize bu yazıyı bir dilekçe tarzında yazdığımı. Üfff mis gibi resmiyet kokuyor derdiniz 😀 ve okumadan çıkardınız. Olmaz öyle şey kendin olacaksan, kendinden yazacaksın. Hele hele bir kelimeyi yanlış yazmaktan, bir cümleyi anlamsız kılmaktan asla korkmayacaksın. Günlük bu günlük. İdari bir kuruluşa seslenmiyorsun. Kim ne olursa olsun, nereden ne yetkide olursa olsun senin siteni ziyaret ediyorsa, bilki hepsinin ortak adı ziyaretçi ya da okur oluyor. Ayrı gayri yok yani kimseye. Kimse seni sorgulamaz neden yanlış yazdın diye.

Ama böyle dedim diye gidipte abuk subuk yazma 😀 Yani önce yaz. Hiç dikkat etmeden ama sonra yayınlamadan önce bir oku. Oku bakalım nasıl olmuş, herkesten önce sen oku. 1-2 veya 3 kere. Son düzeltmelerini yap ve yayınla 😉

Geç oldu ama huyuna suyuna bağlıyayım insanın. Sizin anlayacağınız sosyal hayatta tamamen soğuk bir kişinin günlüğü nasıl olur siz düşünün. Evet evet biraz önyargı benimki. Ama zannetmiyorum ki aksi olsun. Bırakın böyle bir kişinin günlük tutabileceğini bile sanmıyorum. hımm bu arada günlük tutmak derken maksadım yazmak. Yoksa benimki de bildiğimiz günlük kavramına zaten uymuyor. Ama o yüzden koydum adına “Günlük Haftalık Aylık” diye 🙂

Başka ne lazım?

Başka ne lazım, güzel bir soru. İş hayatından,internet haberlerinden ya da benzeri teknik konulardan bahsetmeyeceksiniz ve harbi harbi kendinizden birşey yazacaksanız, arka planda çalan bir müzik, melodi, şarkı , aklınıza gelenleri çıkarmada bir o kadar etkili olabiliyor görüşündeyim.

oyyy oyy oyy aslında neler var yazmak istediğim yaa, neyse 🙂 Neden? Çünkü ben de şuan Yaşar Abimiz Masal diyor 🙂