Güncelleme Bitti :)

Uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim güncelleme bitmek üzere. Bitmek üzere diyorum, çünkü daha yapılması gerekenler var. Ancak başta tema ve WordPress sürüm güncellemesi olmak üzere, birçok önemli işlemi geride bırakmış bulunuyorum.

Güncelleme sırasında

Bir önceki WordPress 2.3.2 sürümüydü. Öncelikle bunu 2.6.2 sürümüne yükselttim. Sürüm yükseltme problemsiz olarak sona erdi. Ancak hazır konu açılmışken, WordPress sürüm yükseltme işlemine değinmek istiyorum. Çünkü çoğu kişi bu işlemi yanlış yapıyor ve tabi sonrasında hatalar ile karşılaşıyorlar.

WordPress ile sürüm yükseltme nasıl yapılır?

WordPress ile sürüm yükseltmek gayet basit aslında. Ancak zamandan kazanmak için yanlış işlem uygulayanlar mevcut.

 1. Web sitenizi ziyaretçilere kapatın

  Ne olursa olsun web sitenizi ziyaretçilere kapatın ve veritabanına yeni veri girişini (örneğin yorum) önlemiş olun. Güncelleme işlemi esnasında sadece siz siteye erişmelisiniz.

 2. Veritabanını yedekleyin

  İşler umduğunuz gibi gitmeyebilir. Her güncelleme öncesinde kesinlikle veritabanını yedekleyin.

 3. Eski sürüme ait dosyaları silin

  Eski WordPress sürümüne ait tüm dosyaları silin. Sadece varsa eklentileriniz, yüklediğiniz resimler ve temanıza ait dosyalar kalsın. Geri kalan tüm WordPress dosyalarını silin.

  Dosyaların silinmesi önemli. Çünkü yeni çıkan sürümlerde, atıyorum a.php dosyası içerisinde yer alan bir fonksiyon, sonrasındaki sürümde yeni bir dosya olan b.php içerisinde yer alıyor. Eğer yeni sürüme ait dosyaları, eskilerinin üstüne yazdırırsanız hem a.php hem de b.php dosyasında aynı fonksiyon adı yer alacaktır ve bu da PHP yazılımının hata vermesine neden olacaktır.

 4. Yeni sürüme ait dosyaları yükleyin

  Sonraki adımda yeni sürüm WordPress dosyalarını yükleyin.

 5. Veritabanını yükseltin

  Henüz bitmedi. Yeni çıkan sürümlerde veritabanı üzerinde değişiklik olabiliyor. Site adresinizin sonuna wp-admin/upgrade.php ekleyin. Böylece veritabanı yükseltme başlatılacaktır. Ya da dosya güncellemeden hemen sonra yönetim paneline girmeye çalışın. Eğer veritabanınız eski sürümse, panel görüntülenmeden önce veritabanını yükseltmeniz istenecektir.

Yukarıdaki adımları izleyerek başarılı bir şekilde WordPress yükseltme işlemini yapabilirsiniz.

Eklentilerim

Eklentilerimden sayfa sayaç için 2.3 nolu sürüm çıkardım ancak henüz yayınlamadım. Şu an sitem üzerinde bu sürümü kullanıyorum. Kısa bir süre daha kullanıp eklentiyi test etmiş olacağım. Sonrasında ise sizinle paylaşacağım.

Yeni Tema

Bu tema henüz çok yeni. O nedenle birçok hatası çıkabilir. Fark ettiğiniz hataları iletişimden bildirirseniz çok sevinirim 😉

Tema hakkında ayrıca bir başlık açacağım. Sanırım detaylı açıklamayı yarın gireceğim. O nedenle şimdilik fazla bir şey yazmıyorum. Ancak çok üşenerek bitirdiğimi söyleyebilirim. Hatta eklemeyi düşündüğüm birçok özelliği uygulamadım 🙂 Ama böyle de güzel sanırım.