Google Analytics ve Google Base

Google Base hakkında daha önce yazmıştım zaten. “Google Base, Google Alışveriş-Paylaşım Veritabanı” başlığında google base üzerine konuşmuştuk. Sonrasındaysa Google Analytics çıktı.

Google Analytics ve Google Base

Şimdi söyleneceksiniz bana,
‘Hakan daha yeni mi anlatıyorsun, kaç site yazdı bunu’
diye.. Yok aslında anlatmayacağım zaten anlattım 🙂 Google Base 10 kasımda yayına 14 kasımda hizmete sunulan, her türlü web sitesinin detaylımı detaylı istatistiklerini tutmaya yarayan bir site istatistik servisi. Aslında inceleme kısmını o gün hallettim ben. Sayfamı takibe aldırdım Analytics tarafından. Doğru söylemek gerekirse mükemmel bir servis.

Google Analytics nedir? Nasıl kayıt olunur? Nasıl kullanılır? gibi soruların cevabını konuk yazar olarak yazdığım PcNET Aralık 2005 sayısında bulabilirsiniz. Ayrıca istatistikleri tutulmuş bir sayfanın ekran görüntülerine de bu sayıda yer verdik. Yani her google analytics’i tanıtan sayfada geçen, birbirlerinden kopyalanmış

gibi resimleri görmek zorunda değilsiniz. Ve ayrıca bakın benden de size görüntüler 2 tane;

Google Analytics
Google Analytics

Şuan google kayıtları durdurmuş durumda ve bir süre sonra tekrar kayıt alacağını söylüyor Google Analytics için. Sanırım bir anda yüklenme yaptı millet 🙂

Yazımın başında Google Base dedim. Eski yazımızda bahsetmiştik, google base açıldı ama özel hesaplar girebiliyor diye. Şimdiyse tüm kullanıcılara açılmış durumda hizmet.

Google Analytics hakkında detaylı yazımı ve google base hakkında küçük bir tanıtımı PcNet Aralık 2005 sayısında bulabilirsiniz.