FLV film dosyasından ses ve videoyu ayırmak

Elinizdeki FLV formatlı film dosyasından ses ve görüntüyü ayırmak isteyebilirsiniz. Açıkçası az önce bana lazım oldu ve ufak bir araştırma sonrasında isteğimi gerçekleştirdim. Nasıl yaptığımı size de anlatacağım 🙂

FLV film dosyasından ses ve görüntüyü ayırmak

Fiat’ın web sitesinde, 500 modeline ait bir video var ve orada çalan müzik hoşuma gitti. Önce videoyu indirdim. Video FLV formatındaydı. Sonra video içerisinden sesi ayırmak için ufak bir araştırma yaptım ve FLV Extract yazılımına ulaştım.

FLV Extract çok küçük boyutlu bir yazılım. Bunun nedeni ise içerisinde çözücü sürücüleri bulundurmaması. Bu nedenle codec olarak adlandırdığımız bu sürücüler bilgisayarınızda yüklü olmalı. Size önerim K-Lite Codec Pack yüklemeniz. Böylelikle video ve ses dosyalarında sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü birçok ses ve video dosyasının çözücüleri bu paket ile birlikte bilgisayarınıza yükleniyor.

FLV Extract yazılımının çalışması için ayrıca .NET Framework v2.0 gerekiyor. Birçok güncel Windows üzerinde de bu paket yer alıyor zaten.

Ses dosyalarını çıkaralım

Yazının sonundaki bağlantıdan yazılımı indirin ve sıkıştırılmış klasör içerisinden çıkarın. FLVExtract.exe dosyasına tıklayın ve açın. Alttaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.

FLV film dosyasından ses ve videoyu ayırmak

FLV formatlı dosyanızı fare ile sürükleyerek bu pencere üzerine bırakmalısınız. Hemen ardından dosyanın yer aldığı dizine video ve ses dosyası ayrı formatlarda kaydedilecektir. Ses dosyaları mp3, video dosyaları ise avi formatında kayıt ediliyor.

FLV Extract 1.4.0 sürümünü indir