Eklentiler hakkında :)

WordPress eklentilerim hakkında sevindirici bir haber verebilirim. Yakın zamanda sitemi yeni sürüme güncelleyeceğim için, eklentilerimi de güncellemeye başladım. Bunlardan kuşkusuz en çok bekleneni sayfa sayaç eklentisi.

Sayfa sayaç eklentisi

Sayaç eklentisi en son 2.2 sürümü ile kaldı. Eklentiyi uzun vakittir güncellemiyorum. Zaten en son, sitemi WordPress 2.3 sürümüne yükselttiğimde güncellemiştim ve her sürüm yükseltme ile eklentileri de güncelliyordum. Ancak uzun zamandır eklenti güncellememe sebeplerimden bir diğeri ise, WordPress’in yeni sürüm üstüne sürüm çıkarması. Buna hak vermeyen eminim yoktur. O kadar sıklıkla sürüm çıkıyor ki, eklentileri güncellemek bile gelmiyor insanın içinden. Ki bırakın eklentileri, sitemi bile güncellemiyorum vakit olmayınca.

Sayfa sayacın güncellemesi bitmek üzere. Eklentiyi WordPress 2.6.2 ile test ediyorum. Eklentinin bu sürüm üzerinde çalışmama sebebi, WordPress üzerindeki veritabanı fonksiyon sınıflarında yapılan bir değişiklikten olsa gerek, kendisine gerekli olan tabloyu oluşturamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle kritik işlevlerini gerçekleştiremiyor. Ancak eklentinin sayfasındaki yorumlarda, temaya bileşen olarak da eklenemediğini belirtenler var. Son sürüm ile bu tarz bir problem yaşamadım. Hatasız olarak bileşen şeklinde eklenebiliyor.

En çok istenenlerden bir diğeri ise sayacın ayar sayfasına üyelerin erişme problemiydi. Artık ayar sayfasına erişebilecek üye seviyesini de seçebiliyorsunuz. Bunlar dışında ise fazla değişiklik yapmayacağım. Ancak bir de kategorilere göre en çok okunanlar listesi düşünüyorum. Örneğin “WordPress” kategorisi içerisinde en çok okunan yazılar gibi.

Haftalık, aylık v.b. okuma filtreleri eklemeyeceğim. Yanlış hatırlamıyorsam bu özellik sürüm 2.1 üzerinde vardı. Ancak tabloları fazla yer kapladığı için kaldırmıştım bunu ve tekrar eklemeyi düşünmüyorum.

Sayfa sayaç eklentisi, veritabanında fazla yer kaplıyor mu?

Sayaç eklentisi söylendiğinin aksine, veritabanında fazla yer kaplamaz arkadaşlar. Kendisine ait 1 adet tablosu vardır. Tüm okunma değerleri burada saklanır. Ayrıca bu değerler her bir yazıya özel alan olarak tanımlanır. Bunun nedeni WordPress’in kendi önbellek sisteminden yararlanarak, ayrıca yazı okunma değerleri için veritabanı bağlantısı kurmamaktır.

Uzun süredir eklenti ile tüm yazılarımın okunma değerlerini tutuyorum. Ve sayaç tablosunun boyutu 100KB’ı dahi geçmiş değil 🙂