Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım diyorsanız, ehliyetini kaybeden biri olarak size yapmanız lazım anlatayım:) Aslında çok zahmetli görünen bu işlem, göründüğünden de basit tamamlanıyor.

2015: Ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım, ücreti, ne gerekir, cezası ve gerekli evraklar

Geçen gece, saat 03.30 suları 🙂 Merkez sokaklarında kız arkadaşımla birlikte dolanıyorum. Sonrasında alkol kontrolü için polisler tarafından durduruluyorum. Her şey yolunda, çünkü alkollü değilim. Ruhsat ve alkol kontrolü tamam, ancak ehliyet konusunda sıkıntı var. Çünkü nerede ve ne zaman kaybettiğimi bilmediğim ehliyetimi, cüzdanımda bulamıyorum. Belki polis kontrolü olmasa, hala ehliyetim var sanacağım 😀 Neyse, seri numarasını da hatırlamadığım ehliyetimi, T.C. kimlik numarası üzerinden tespit ediyoruz ve memur arkadaşlar ceza yazmadan beni yolluyor. Ertesi gün ehliyeti tekrar çıkarmak için işe koyuluyorum. İşte yapmanız gerekenler;

Yeniden ehliyet çıkarmak için yapılması ve hazır edilmesi gereken belgeler

Eğer bu belgeleri hazır edip, emniyet müdürlüğüne giderseniz, emin olun işinizi çok kısa sürede halledebilirsiniz.

 1. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe.
 2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (2 Adet)
 3. Kaybolan sürücü belgesinde mevcut değil ise, kan grubu belgesi
 4. Üç (3) adet fotoğraf
 5. Sürücü belgesi kart ücreti 62.00 TL

Yukarıdaki dokümanların hazır edilmesi gerektiği belirtiliyordu. Dilekçe dışında hepsini hazır ettim ve gittim. Ancak hepsine gerek duyulmadı. Tam olarak şöyle;

 1. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçeyi oradan veriyorlar. Boşlukları dolduruyorsunuz.
 2. Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi yeterli oluyor. Ancak nüfus cüzdanı aslı olmadan işlem yapamazsınız.
 3. Kaybolan sürücü belgesinde mevcut değil ise, kan grubu belgesi gerekiyor. Eğer ehliyetiniz çok eski değilse, zaten ehliyet alırken kan grubunuz da sağlık muayenesinde tespit ediliyordu diye hatırlıyorum. Ben 2002 yılında almıştım ehliyetimi ve üzerinde kan grubu yer alıyordu. O nedenle bu belgeye gereksinim kalmadı.
 4. Üç (3) adet fotoğraf deniyor ancak 2 adet fotoğraf yetiyor.
 5. Sürücü belgesi kart ücreti 62.00 TL denildiği gibi. Bunu da işlem esnasında sizden alıyorlar. Yani bu ödemeyi, yeniden çıkacak ehliyetinizi teslim alırken yapmıyorsunuz.
 6. Tüm listeye ek olarak ve tek zaman alabilecek uygulama olan; parmak izi alma işlemi, yoğunluğa göre biraz vakit alabiliyor.
 7. Ehliyeti kaybetmenin bir cezası bulunmuyor. Sadece kart ücreti ödüyorsunuz.
 8. Gazeteye kayıp ilanı vermeniz gerekmiyormuş, bunu özellikle sordum