Efsane Pilot Michael Schumacher sezon sonunda pistlere veda ediyor

Michael SchumacherUzun süredir beklenen açıklama İtalya’dan geldi 🙂 Efsane Formula 1 Pilotu Michael Schumacher bu sezon sonunda pistlere veda ediyor. Ferrari tarafından açıklanan resmi kadroya göre ise Michael Schumacher’in yerini Kimi Raikkonen alacak. Takım arkadaşı olarak ise Felipe Massa göreve devam edecek.Michael Schumacher 7 defa dünya şampiyonu olmuş Alman Formula 1 pilotudur. Formula 1 yarışlarına 1991 yılında Jordan Takımı’ nda başlamıştır. Sonrasında ise Benetton F1 ile devam etmiş ve 1992’de ilk yarış zaferini kazanmıştır. 1994 ve 1995 yıllarında elde ettiği 2 şampiyanluk ile üst üstte 2 şampiyonluk elde eden en genç pilot ünvanını almıştır. Şampiyonluğun ardından 1996 yılında Scuderia Ferrari’ ye geçmiş ve 2000 – 2004 yılları arasında tam 5 kez üst üste şampiyon olmuştur.

İstatistiklere göre en başarılı Formula 1 pilotudur. Sahip olduğu rekorlar arasında en fazla şampiyon olma, en fazla yarış kazanma, en fazla puan toplama, en fazla üst üste yarış kazanma ve bir pistte en fazla yarış kazanma gibi başarılar bulunmaktadır.

Bu haberi İtalya’daki yarışta aldığı birinciliğin ardından basın toplantısında açıklayan Schumacher şunları söyledi:

Son derece özel bir gün oldu benim için. Bu şekilde bitirmek gerçekten harika. Uzun süre benim geleceğimle ilgili olarak tartışmalar oldu. Herkesin ne olup biteceği hakkında bilgi sahibi olması için hakkı var. Şu an bunu açıklamak için doğru bir an olduğunu düşünüyorum. Bu benim artık son Monza yarışı olacak. Ben artık yarışlardan çekilemeye karar verdim. Uzun süredir motorsporları içindeyim. Herşeyiyle harika vakit geçirdim. Herkese teşekür etmek istiyorum. Özellikle aileme babama ve eşime teşekkür ediyorum. Beni her zaman desteklediler. Bu performansı onlara borçluyum. Bunun yanında bütün arkadaşlarıma özellikle Ferrari’de yanımda olan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu zor bir karar oldu. Ama bugünün gelmesi gerekiyordu. Buna kararı vermek gerçekten güçtü. Zamanlama açısından bu anı yakalamakta adil olur diye düşündüm. Bu karar Felipe’yi de etkileyecek. Onunda geleceğiyle ilgili bir karar vermesi gerekiyordu. Bu nedenle beklemenin bir anlamı olmadığını düşündüm. Gelecekte benim yerimi alacak pilota takım karar verecek. Şimdi önüme bakıp son üç yarışa odaklanmak ve şampiyonluğu kazanmak istiyorm. Herkese teşekkür ederim.

Kişisel olarak eklemek istediğim ise; efsane Pilotu 1 kez bile olsa İstanbul Park’ta yarışırken izlemiş olmaktan ötürü çok mutluyum 🙂