ADSL kullanım bilgileri sitesinde güvenlik kodu önlemi

Güler misiniz ağlar mısınız? Yoksa bugün 1 Nisanda Telekom bize şaka mı yaptı? Bu kadar mı müşteri düşmanı olunur aklım almıyor 😕 ADSL fiyatları düşürülmeden ya da kota limiti arttırılmadan bağlantı hızlarının arttırılması daha sıcaklığını korurken, şimdi de ADSL kullanım bilgilerini öğrendiğimiz sitede oturum açmak için güvenlik kodu girmek zorunda bırakılıyoruz. Bu herhangi bir saldırıyı önleme amaçlı değil, bizim gibi birçok kullanıcının ücretli ya da ücretsiz yazılımlar ile adsl kota bilgimizi öğrenmemizi önleme amaçlıdır bence! Bu kadar da olmaz diyorum.

Telekom önce bağlantıları hızlandırdı. Ama kota hala 3 GB ve hala aylık 29 YTL ile. Vaktinde 256kbps kullanıcısıydım ve gayet memnundum. Fakat yazılım v.b. büyük dosyalar fazla indirmedikçe toplam transferiniz 3 GB ‘ı geçmiyordu. Öyle olunca paketimi 3GB kotalıya çevirmiştim. İyi ki de çevirmişim diyordum ki, şu son aylarda 3 GB yetmez oldu. Ağustos ayına bakıyorum 4.15 GB. Üstelik ayın 6’sına kadar ve 20’sinden sonra evde bile değildim. Acaba kardeşim ya da abim mi bu kadar çok transferde bulundu soruları aklıma geldi. Neyse problem değil dedim. Ama şimdi girip baktığımda ve ayın sadece ama sadece daha 9’u olmasına karşın 1.23 GB yapmışız 🙂 Anlaşılan bu ay yine fazla ödeyeceğiz. ADSL hızını 1 GB’a almak yerine ücretini 15 YTL yapsaydınız, inanın çok duacınız olurdu!

Şimdi ise en süper yenilikte sıra. ADSL kota bilgileri sayfasını ziyaret ediyoruz önce. Ve sonra bir aaaaaaaaa 😮 çekiyoruz. Bir de ne gördük Güvenlik Kodu. Peki niye? Tek bir mantıklı açıklama lütfen? Saldırı mı var sitenize? Yoksa müşterileriniz olarak bizlerin bedava ya da ücretli yazılımlar ile, sizin sitenizi hiç ziyarette bulunmadan istediğimiz vakit masaüstümüzden kota bilgimizi öğrenmek ve eğer kotamızı aşmak üzereysek bu yazılımlar tarafından uyarılmak ve size fazla kullanım ücreti ödememek mi güvenlik koduna neden? Tek nedeni gelen saldırıları değil bahsettiğim bu yazılımların önünü kesmek. Bu tarz yazılımları kullanan binlerce kullanıcı var. Hesabı size bırakıyorum artık. Neden mi? Bahsettiğim bu yazılımlardan hiçbirini kullanmadım, ki o yüzden sürekli kotayı aşıyorum. Ama kullanmış olmamama karşın bu kadar şaşırmış ve bu kadar sinirlenmişsem artık kullanan arkadaşlar öfkelerini ne şekilde dile getirler bilmiyorum ve hesaplamasını size bırakıyorum.