Açık kaynak kodlu Türkçe FLASHlog

Arada forumlara düşer, “niye bizim çocuklar açık kaynak kodlu programlar yazmaz” diye. Hehh alın işte bunlardan biri Flashlog. Sourceforge üzerinde flash kelimesi ile arama yapınca gördüm ve tanıtmak istedim 🙂

FLASHlog, Serdar Gülüm tarafından hazırlanmış olup, tamamen flash üzerine kurulu PHP-Mysql blog yazılımı oluyor ve GNU Genel Kamu Lisansının (GPL) lisansı altında dağıtılıyor. http://flashlog.sofistike.org/ adresinden Flashlog’u takip edebiliyorsunuz ve sourceforge adresi ise http://sourceforge.net/projects/flashlog/

Nereden indireceksiniz?
http://sourceforge.net/projects/flashlog/ ya da http://flashlog.sofistike.org/ adreslerinden Flashlog’u indirebilirsiniz. FLASHlog içerisinde sadece PHP dosyalarının değil, swf dosyalarının kaynak kodu olan FLA dosyaları da yer alıyor.

Kurulum
Açıklama notlarında kurulumun hakkında bilgi de sunulmuş. Oradan yararlanarak maddeliyorum..

  1. flashlog.rar dosyasını bilgisayarınızda açın.
  2. blog_config.php dosyasını not defteri ile açarak mysql kullanıcı adı, şifre, veritabanı ismi bilgilerini dosyasına ekleyin.
  3. FTP programını açın ve flashlog klasörü içindeki dosyaları sunucunuza yükleyin.
  4. Tarayıcınızın adres çubuğuna http://www.site_adresiniz.com/yukle/ yazarak enter tuşuna basın.
  5. Bir sorun çıkmamışsa karşınıza çeşitli bilgiler isteyen bir ekran gelecek. Açılan sayfada blogunuz için sunucu firmanızdan alacağınız mysql kullanıcı adı ve şifrenizi yazın, ve yükle butonuna basın.
  6. FTP programınızı kullanarak yukle klasörünü silin…
  7. Resimlerinizi yükleyebilmek için download klasörüne yazma izni verin.
  8. İlk yüklemede kullanıcı adınız : admin, şifreniz : 123456 otomatik olarak eklenecektir. Daha sonra kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.
  9. http://www.site_adresiniz.com/eklentiler/admin adresinden kontrol sayfasına giriş yaparak yazı girebilir tüm bloğunuzu buradan kontrol edebilirsiniz.

Birkaç ekran görüntüsü

FLASHlog

FLASHlog

FLASHlog

FLASHlog