Yeni version PhpNuke 8 Testi

Hemen bir alttaki başlıkta yazmıştım yeni sürüm PhpNuke’un çıktığını. Açıkçası WordPress’e geçtikten sonra PhpNuke ile neredeyse hiç ilgilenmedim. Ama dedim yine de bir inceleyeyim bakalım yeni sürümde ne var ne yok diye 🙂 İşte benim gözlemlerimce yeni sürüm phpnuke 🙂

Gerekli dosyaların hepsini yerel sunucumda belirlediğim bir klasör altına çıkardım öncelikle. Ve sonra tarayıcı üstünden bu adresi çağırdım. Tabi bu esnaya kadar ne veritabanı yarattım ne de config.php dosyası ile oynadım. Site açıldığında karşıma gelen ekran, içeriği dışında aslında pek de yabancı değildi 🙂

There seems that PHP-Nuke isn’t installed yet.
(The values in config.php file are the default ones)

You can proceed with the web installation now.

Baktım ki web installation adında yeni bir bağlantı söz konusu. Tıkladım aynen ve daadaammm 😀

PhpNuke 8

Amanın! Bir de ne göreyim? Kurulum ekranı! 😕 Şaştım kaldım afalladım. Yalnız bu kurulum ekranı Joomla’dan yürütülmüş gibi geldi bana 😀 Neyse sıkıntı etmeye gerek yoktu. Gayet iyi olmuş kurulum sihirbazı eklemeleri. “Next” dedim devam ettim. Koşullar geldi ve yine Next’ledim. Ve meşhur veritabanı ayar bölümüne geldik. Sırasıyla mysql sunucu adını, veritabanına erişim kullanıcı adımı, veritabanına erişim şifremi, ve son olarak ise veritabanı ismimi yazdım. Ama yazmış olduğum veritabanını özellikle yaratmadım. Amacım kurulum sihirbazının, sunucunun izin vermesi durumunda veritabanını kendi yaratmasıydı. Öyle de oldu ve PhpNuke 8, 95 adet tablosunu vermiş olduğum isimdeki veritabanı karakter kodlamasını latin1_general_ci kullanarak yarattı.

Sihirbazın beni yönlendirmesi ile devam ettim. Önce site ismini istedi, sonra yönetici için url, eposta ve şifre bilgilerini yazdım. Yönetici kullanıcı adımız ise admin olarak geçiyor ve kendisini değiştiremiyoruz başlangıçta. 4. adıma geldiğimde ise kurulum tamamıyla sona ermiş oldu. 🙂 İki seçenek sundu bana. Ya site ana sayfasına ya da yönetici ekranına git dedi. Site ana sayfasını seçtim.

PhpNuke 8
Bildiğin phpnuke teması. Aynı tas aynı hamam

Aslında yeni bir tema bekliyordum ama yine mavimsi teması 🙁 Bir heves hemen yönetici paneline girdim ama yine aynı 😀

PhpNuke 8

Panelde iyice bir dolaştım ama o kadar da büyük değişiklikler yoktu. Ne yeni bir modül ne başka birşey. Eskilerine yamalar diyebilirim. Yani pek beklediğim gibi çıkmadı PhpNuke 8 sürümü.