WordPress MU ile En Son Kayıt Olan Bloglar

WordPress MU kullanıyor olabilirsiniz. Ya da günü gelir bu platform üzerinde uygulama yapmanız, tema kodlamanız da gerekebilir. Şahsen benim öyle oldu ve WordPress MU fonksiyonlarına göz atmam gerekti. Aslına bakarsanız WordPress MU, bizlerin kullandığı WordPress ile tamamen aynı sayılır. O nedenle pek yabancılık çekmiyorsunuz ancak kendisine özel fonksiyonları da yok değil. Bu fonksiyonlardan get_blog_list, sitenizde en son oluşturulan blog adreslerini listelemeye yarıyor.

WordPress MU ile En Son Kayıt Olan Bloglar

WordPress MU sitenize en son kayıt olan blogları listelemek için özel bir kod yazmanıza, yahut sorgu hazırlamanıza gerek duyulmuyor. Zaten bu işi get_blog_list fonksiyonu görüyor.

Get_blog_list Açıklama

Bu fonksiyon ile web siteniz üzerinde oluşturulan bloglar, oluşturulma tarihlerine göre azalan şekilde listeleniyor. Listeleme içerisinde güvenli ve yerel olarak işaretlenen bloglar yer alıyor.

Get_blog_list Parametreleri

Bu fonksiyonu alttaki 2 parametre ile çalıştırabiliyorsunuz.

$start
Sayısal değer olmalıdır ve liste başlangıç değeri anlamındadır. Varsayılan değeri ise 0’dır. Yani en son kayıt olan blog, listenin başında yer alacaktır.

$num
Yine sayısal değerdir ve listenin uzunluğunu temsil eder. Varsayılan değer 10’dur. Yani en son kayıt olan 10 adet blog listelenir. Eğer tüm blogların listelenmesini istiyorsanız, all olarak tanımlamalısınız.

Get_blog_list Dönen Değerler

Fonksiyonu doğru bir şekilde kullanırsanız, aşağıdaki değişkenleri elde edersiniz. Bunlar her bir blog için dizi değişken olarak döneceklerdir.

blog_id
Blog sitesinin ID numarasıdır.

domain
Blog sitesine erişim için tanımlı alan adıdır.

path
Blog sitesine erişim için kullanılan dizin adıdır.

postcount
Blog sitesinin sahip olduğu yazı adetidir.

Get_blog_list Kullanımı

Bu fonksiyonun kullanımı gayet basit arkadaşlar 😀

tarzında bir kullanım kayıt olan son 10 adet blogu listelerken,

şeklinde kullanım ise tüm blogları listeleyecektir.

Get_blog_list Örnekler

    '.$blog['domain'].$blog['path'].'

    ';
    }
    ?>

tarzında kullanabilirsiniz 😉