WordPress 2.5 ile Avatars Fonksiyonunun Kullanımı

WordPress’in 2.5 sürümü yakında yayınlanacak ve bu yeni sürüm birkaç yenilik içeriyor. Kuşkusuz en büyük yenilik yönetici paneli stilinin değiştirilmesi olsa gerek ancak yeni eklenen fonksiyonları da görmezden gelmemek gerek. İşte bunlardan biri olan ve gravatar resimlerini görüntülemeye yarayan get_avatar fonksiyonunu göreceğiz.

Gravatars

Gravatars için detaylı bilgi kendisinin ana sayfasında yer alıyor. Bu siteye kayıt olan kullanıcılar, e-posta adreslerine bağlı olmak koşuluyla görüntü resimlerini yükleyebiliyorlar. Bu sayede, gravatar desteği sunan tüm web sitelerinde, aynı e-posta adresini kullanmak koşuluyla görüntü resimlerini tek bir noktadan yönetebiliyorlar.

WordPress 2.5 ve Gravatars Yönetimi

WordPress 2.5 üzerinde gravatars yönetimi Tercihler->Okuma dizini altında yerini almış durumda.

Wordpress 2.5 Gravatars Yönetimi

Eğer siteniz üzerinde avatarların görüntülenmesini istiyorsanız Show Avatars? seçeneğinden Show Avatars seçmelisiniz. Aksi durum ise Don’t show Avatars oluyor. Eğer avatarların görüntülenmesi tercih ederseniz, az sonra kullanımını anlatacağım get_avatar fonksiyonunu aktif hale getirirsiniz.

Show Avatars with Rating özelliğini ise açıkçası ben de bilmiyorum. Sanırım popülerliğe göre avatarı gösteriyor.

get_avatar() Fonksiyonu Kullanımı

get_avatar() fonksiyonu wp-includes/pluggable.php dosyası içerisinde yer alıyor ve ilk satırlarda bahsettiğimiz üzere, kullanıcıların e-posta adreslerine bağlı görüntü resimlerini (avatar) göstermeye yarıyor.

get_avatar( $id_or_email, $size = '64', $default = '' )

$id_or_email

Buradaki değişken, sitenize kayıtlı kullanıcının ID numarası ya da e-posta adresi olabilir.

$size = ’64’

Görüntü resminin piksel ölçüsünden ebatları oluyor. Eğer buraya 32 girerseniz, görüntü resminin yükseklik ve genişliği 32px olacaktır.

$default = ”

Görüntü resmi olmayan kullanıcılar ya da e-postalar için görüntülenmesini istediğiniz sabit resmin tam URL adresini girmelisiniz.

get_avatar() Fonksiyonu Örnekleri

Birkaç örnek vererek, get_avatar() fonksiyonu kullanımını anlamış olalım.

Kullanıcı ID numarasıyla avatar görüntüleme

Örneğin The Loop döngüsü arasında yazıyı yazan kullanıcının avatar resmini görüntülemek istiyorsunuz. Bunun için fonksiyonumuz;

Üstteki gibi bir uygulama ile, yazıyı yazan kullanıcının e-posta hesabına bağlı görüntü resmi 100×100 piksel ebadında çıktı verilecektir. Burada, her bir kullanıcının kesinlikle avatarı olduğunu düşündük. Ancak avatarı olmayanlar için geçici bir resim görüntülemek isteyebilirsiniz. O vakit fonksiyonumuz şöyle değişecektir;

Eğer kullanıcının avatarı yokse, http://sitem.com/geciciavatar.jpg adresindeki resim görüntülenecektir.

E-Posta adresiyle avatar görüntülemek

Sadece sabit bir e-posta adresine bağlı avatarı görüntülemek isteyebilirsiniz. O halde,

şeklinde kullanım sizin için uygun olacaktır.

Yorum yazanların avatarını görüntülemek

Yorum listelerinizde, her bir yorum sahibinin avatarını görüntülemek isteyebilirsiniz. O halde, yorum yazan kişinin e-posta adresini fonksiyona vererek, o e-postaya bağlı avatarı görüntülemeyi başarabiliriz.

Üstteki gibi bir kullanım ile yorum yazanların avatarını görüntüleyebilirsiniz. Her bir yorum yazarının avatar resmi olacak diye bir şey yok. Bu nedenle avatar sahibi olmayanlar için geçici bir resim de tanımlamak gerekiyor.

Sonuç olarak

Sonuç olarak WordPress 2.5 üzerinde avatarları nasıl görüntüleyebileceğimizi görmüş olduk. Ancak unutmamız gereken nokta, yönetici panelindeki ayar sayfamızdan avatar gösterimini aktif ettiğimiz sürece avatarların görüntülenecek oluşudur 😉