WordPress 2.2 “Getz”

WordPress’in 2.2. sürümü de yayınlanmış ben yokken buralarda 🙂 Yine her zamanki gibi birçok hata (200 kadar) giderilmiş durumdaymış. Fakat önceki sürümler bir yana, 2.2 sürümü yeni özellikler barındırıyor gibi duruyor.

Wordpress 2.2 gelen yeni özellikler şunlarmış;

  1. Önceden bir eklenti aracılığı ile kullanılabilen widgets artık pakete entegre edilmiş ve paketle birlikte gelen temalar da widgets uyumlu hale getirilmiş.
  2. RSS gibi bir feed formatı olan API’si nedeni ile bazı geliştiriciler tarafından tercih edilen ATOM formatı artık tamamen destekleniyor.
  3. Blogger’ın yeni versiyonundan içeri aktarmayı kolaylaştıracak yeni bir aktarma modülü eklenmiş.
  4. WordPress artık kullanıcılarını bir eklenti ya da tema dosyasını düzenlerken meydana gelebilecek hatalara karşı koruyacak (bir çeşit “snapshot” özelliği olsa gerek, denemediğim için kesin birşey söyleyemiyorum).
  5. Eklenti ve filitre optimizasyonları ile artık eskisine kıyasla farkedilir biçimde daha hızlı bir WordPress karşımıza çıkacak.
  6. Safari’nin gelecek versiyonunda WYSIWYG metin düzenleyicisinin çalıştırılabilmesini sağlayan yeni bir düzenleme yapılmış, bu sayede Mac kullanıcıları da TinyMCE’den yararlanabilecekler.

Yeni sürüm her zamanki gibi burada 😉

Kaynak: WordPress-TR