WordPress 2.0 Beta Yayınlandı

WordPress’in önce 1.6 gibi bir sürümü çıkmıştı. Şimdiyse 2.0 BETA çıkmış. Neyse kurdum ve gördüm.
Gerçekten 1.5.2 ‘e göre daha güzel. Metin editörü felan eklenmiş fakat eklenen editör bence kalitesiz kalmış. Neyse yeni özellikler ve ekran görüntüleri, indirme adresi için devam ediyoruz.

WordPress 2.0 Beta Yayınlandı

  1. Öncelikle yönetici sayfasının görünümü değişmiş.
  2. Yeni üyelerin hangi rütbeden başlayacağını seçmeniz eklenmiş.
  3. Kalıcı adres ayarlarına manual dışında standart seçme seçenekleri eklenmiş. Örn: http://localhost/wp2/?p=123 , http://localhost/wp2/2005/11/20/sample-post/ , http://localhost/wp2/archives/123 şeklinde
  4. Habeleri RSS kaynaklarından yada Blogger hesabından ekleyebilmeniz için bir yönetim hazırlanmış.
  5. Yazı bölümlerine tinymce editörü eklenmiş. Test etmedim fakat tinymce Türkçe karakterler için felaketle sonuçlanabilir. Ayrıca yazı yazılan alan altına resim yükleme seçeneği gelmiş. Ve bunlar dışında bir iki ek daha var yazı yazma panellerine. Bu ekler sağ tarafa menü olarak eklenmişler. Her birini başlıklarına tıklamak koşuluyla kapatabiliyorsunuz ve ayrıca sürekleyerek sıralarını değiştirebiliyorsunuz.
  6. Tema listesi sayfasına önizlemeler eklenmişler. Bu önizlemeler tema altında temanın resmini içeren screenshot.png dosyası varsa oluyor.
  7. Ayrıca tema ayarları sayfası gelmiş. O sayfa üstünden font v.b. renklerini değiştirebiliyorsunuz.
  8. Eklentiler arasında “WordPress Database Backup” eklentisi bulunuyor. Bu eklenti veritabanınızı yedek almaya yarıyor.
  9. Eklentiler içerisinde bir de “Akismet” adında bir eklenti var. Bu ise çok faydalı. akismet.com sitesine kayıt oluyorsanuz ve buraya ID numaranızı giriyorsunuz. Sayfalarınıza eklenen yorum adreslerini bu siteye bağlanarak kontrol ediyor eklenti. Ve spam uyarısı veriyor. akismet.com sitesiyse spam mail adreslerini arşivleyen bir siteymiş.
  10. Ek olarak profiliniz sayfası düzenlenmiş.

Ekran Görüntüleriİndirme Adresi
WordPress 2.0 BETA