Web sitelerinin ekran görüntüsünü almak için firefox eklentisi Screengrab!

Web sitelerinin ekran görüntüsünü almak çoğu zaman zor olmuştur. Çünkü tarayıcının görünebilir alanından daha fazla yer kaplayan web sitelerinin tam ekran görüntüsünü klavye üzerinden print screen ile alamıyoruz. Bu konuda daha önce Php ile web sitelerinin ekran görüntülerini kaydedin başlığıyla bir yazı yayınlamıştım. Bu kez aynı işi gören ve hatta çok daha basit olan, tek gereksinimi ise Firefox tarayıcısı olan bir eklentiyi inceleyeceğiz.

Screengrab!

Screengrab!, web sitelerin tam boy ekran görüntülerini almamızı sağlayan çok hızlı ve basit bir Firefox eklentisi. Eklentiyi kullanabilmek için tek gereksiniminiz tabiki Firefox tarayıcısı.

Screengrab! İndirin

Screengrab! eklentisini Screengrab! 0.93 adresinden indirebilirsiniz. Ancak aynı sürümü bir de yedek amaçlı kendi sunucuma yükledim. Onu da buradan indirebilirsiniz.

Screengrab! Kullanımı

Eklentiyi kurduktan sonra, tarayıcının sağ alt köşesinde küçük bir simge ile kendisini görebileceksiniz.

Screengrab!

Ekran görüntüsü almak istediğiniz web sitesini görüntüleyin ve ardından o alt köşedeki simgeye tıklayın. Sırası ile Save->Complete Page/Frame… seçeneğini izleyin. Ardından ekran görüntüsünün saklanacağı dizini seçin. İşte bu kadar 🙂