Türkçe WordPress Kurulum Paketi

Son zamanlarda hepimiz günlüklerimizi kurmakla uğraşıyoruz. Ne güzel ki artık hepimiz arkadaşlarımızın yazılarını zevkle takip ediyor ve yenilerini merakla bekliyoruz 🙂 İşte bu arkadaşlarınızın günlüklerini kurarken daha ilk etapta yaşadıkları bir problem var. Türkçe dil 😀 Erhan (yakuter) arkadaşımız bu işe el atmış ve sizler için Türkçe bir kurulum paketi hazırlamış.

Ayrıca kurulum paketi ile gelen hali hazırdaki default temasının içerisindeki yabancı kelimelerin de çevirisini yapmış. Yani günlüğünüzde default temasını kullanacaksanız, tekrardan çeviri yapmanıza gerek kalmıyor demek oluyor bu 🙂

1. utf-8 dil kodlamasını windows-1254‘e çevirdim. Yani bu WordPress’in dil kodu windows-1254′tür. Yakında utf-8 olarak ve iso-8859-9 olarak 2 yeni Türkçe pakedini daha sunacağım.
2. Paket ile birlikte gelen default temasını Türkçe’leştirdim.
3. Kullandığım WordPress sürümü 2.0.2‘dir. Dil dosyası karaboga.com tarafından hazırlanan Türkçe dil dosyasıdır.
4. Yönetim panelindeki Başlangıç bölümünde dil dosyasına rağmen Türkçe’leşmeyen yerleri Türkçe’leştirdim.
5. Yine yönetim panelindeki wordpress.org ‘daki gelişmeleri belirten bağlantıları kaldırarak daha sade bir yönetim paneli hazırladım.
6. Uyarı mesajlarının büyük bir bölümünü Türkçe’leştirdim. Karşıma çıkmamış olanlar büyük ihtimalle sizin de karşınıza çıkmazlar 😉
7. Eğer Wodpress’i kendi bilgisayarınıza kurarsanız, rss okuma problem yaratabileceği için Yönetim Paneline çok geç girebilirsiniz ve düzgün görünmeyebilir. Çözüm ise basit. wp-admin/index.php dosyasının içinde, 18nci satırın başına // yazın (çift slash). Bu rss okumayı kapatacaktır.

şeklinde paket özelliklerini sıralamış Erhan arkadaşımız yazmış olduğu Türkçe WordPress Kurulum Paketi
başlığı altında. Türkçe kurulum paketini buradan indirebilir , ve buradan da karşılaşacağınız problemleri Erhan’a bildirebilirsiniz.

Haydi hayırlı olsun bu konuda sıkıntı yaşayanlara 😉

Ayrıca UTF-8 Kodlamalı Paket..

Bakınız arkadaşlar söyledikleri gibi diğer karakter kodlamalarına sahip paketleri de çıkarmaya başladılar.
Bkz: http://www.yakuter.com/turkce-wordpress-kurulum-paketi/
Bkz: http://teknoseyir.com/wordpress-202-turkce-kurulum-paketi/

UTF-8 dil kodlamalı paketi buradan veya şuradan veya veya oradan indirebilirsiniz. 🙂