Teknikim: Teknik İmleme Sitesi

Bu haftaya yeni bir imleme sitesi olan teknikim ile giriş yapacağız. Teknikim web sitesi sadece teknik içerikli yazı ve videoların yer aldığı bir sosyal imleme sitesi olarak hizmet veriyor.

Teknikim: Teknik İmleme Sitesi

Teknikim, bilim, teknoloji ve tasarım alanlarında teknik içerikli yazı ve video linklerinin eklenip, oylanabildiği ve yorumlanabildiği bir sosyal imleme (social bookmarking) sitesidir. İçeriğinin teknik yazılardan oluşması sebebiyle de “Teknik İmleme Sitesi” olarak ifade edilmektedir.

Teknikim

Teknikim’in içeriğini kullanıcılar oluşturur, ve bu sitede içerik oluşturmak ise çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey başka sitelerde beğendiğiniz, faydalı olacağını düşündüğünüz yazıların veya videoların linklerini, birkaç cümle ile yazının içeriğine dair bilgiler vererek bu siteye kaydetmektir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok sosyal imleme sitesi yer almaktadır. Ancak, Teknikim, içeriğinin sadece teknik ve kaliteli yazılardan oluşması yönüyle diğerlerinden ayrılmaktadır.

Site Yazarlarına Getirileri

 • Site yazarları, teknik içerikli yazılarının linklerini Teknikim’e ekleyerek yazılarının daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirler.
 • Linkleri Teknikim‘de yer aldığı için Google aramalarında yazıları daha ön sıralarda çıkacaktır.

Teknikim

Kullanıcılara Getirileri

 • Üst düzeydeki bilgi paylaşımıyla kullanıcılar aradıkları yazılara çok çabuk ulaşabileceklerdir.
 • Yaptıkları veya yapacakları projelere, işlere katkıda bulunacak yazıları okuma imkanı elde edebileceklerdir.
 • Beğendikleri, faydalı olacağını düşündükleri yazıları site içerisinde kaydederek istedikleri her an bu yazılara unutma endişesi olmadan ulaşabileceklerdir.
 • Oylama sistemi sayesinde kaliteli içerik ön plana çıkacak, bu sayede de kullanıcılar kalitesiz, fayda sağlamayacak yazılarla zaman kaybı yaşamayacaklardır.
 • Eklenen içeriklerle ilgili yorumlar yaparak kullanıcılar bilgi paylaşımını en üst düzeyde yaşayabileceklerdir.
 • Yakında eklenecek olan “Socialize” modülüyle de kullanıcılar durum güncellemeleri yapıp, birbirlerini takip edebilecek bu sayede de az da olsa teknik konulardan sıyrılıp Internet ortamında sosyalleşebilmenin keyfine varacaklardır.
 • E-mail Bildirim servisiyle, istenilen kategorilerdeki yazıları e-mail adreslerine günlük veya haftalık olarak gönderilecek bildirimlerle takip edebileceklerdir.

Sağladığı Kolaylıklar

 • Eklenen yazıda yer alan resimler, başlık ve içerik otomatik olarak alınabilmektedir. Böylece çok kısa süre içerisinde link eklenebilmektedir.
 • Bookmarklet servisiyle tek bir tıklamayla linkler eklenebilmektedir.
 • E-mail bildirim ve rss servisleriyle yazılar kolayca takip edilebilmektedir.
 • Yakında eklenecek olan araçlarla da site sahiplerinin sitelerine kolay yazı ekleme butonlarından eklemeleri mümkün olacaktır.

Ne Tür Yazılar Eklenebilir?

Teknikim’e, bilim, teknoloji ve tasarım ana başlıkları altında toplanabilecek teknik içerikli öğretici veya ilham verici yazılar ve videolar eklenebilmektedir. Yani bilgisayar, elektronik, mekanik, robotik ve yazılım gibi mühendislik dalları, fizik, biyoloji, astronomi, kimya, matematik, tıp gibi bilim dalları ve endüstriyel tasarım, web site tasarımı gibi tasarım dallarında yazılmış teknik içerikli yazı linkleri eklenebilir. Bu alanlardaki öğretici yazıların yanı sıra ilham verici nitelikte olan Teknoloji alanındaki gelişmelerle ilgili haber ve videolar da gönderilebilmektedir.

Teknikim, bilgiye giden yolda köprü vazifesi görmektedir. Bu bağlamda tüm yazarları ve okurları bilgi paylaşımını üst düzeyde tutmak için, bilginin paylaştıkça çoğaldığını ve herkesin de bundan fayda sağlayacağını hatırlatarak, Teknikim’i aktif bir biçimde kullanmaya davet etmekteyiz.