Spresent ile yüksek kalitede flash sunumları hazırlayın

Sunum ya da halk arasındaki deyimiyle slayt gösteri hazırlamak için akla ilk gelen araç tabiî ki Powerpoint. Fakat Powerpoint sunuları sizce de çok sıradan değil mi? Hep aynı özellikler ve döngüler. Eminim ki Powerpoint mi yoksa Flash tabanlı kaliteli sunumlar mı desem, Flash’ın sektördeki büyüklüğünü bilenler tabiî ki Flash deyeceklerdir. Spresent sitesi hayallerimizi gerçekleştiriyor ve çevrimiçi olarak yüksek kalite de Flash sunumlar hazırlamamızı olanaklı kılıyor.

Hatırlayacaksınız ki daha öncede yine web tabanlı sunum hazırlama aracı olan ZohoShow’dan bahsetmiştim. Eğer onu kullandıysanız emin olunki Spresent ile kat kat daha kalite sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Bu denli ballandırdığımız sitenin adresi http://www.spresent.com. Sitenin vermiş olduğu bu hizmeti kullanabilmemiz için sağdaki blok içerisindeki “Make an Account” bağlantısına tıklayarak gelen formu dolduruyor ve üyelik işlemimizi bitiriyoruz. Ardından ana sayfadaki giriş bloğu üzerinden oturumumuzu açıyoruz.

Spresent sunum editörü

Sizi tam ekran bir Flash sunum aracı karşılayacaktır. Burada uyarı kutusundan Create New Presentation seçeneğini seçiyoruz ve hemen ardından gelen sunu temalarından arzu ettiğimizi seçiyoruz. Seçmiş olduğumuz tema ilk sunum sayfamıza uygulanacaktır. Sayfa üstündeki öğelere tıkladığınız alt taraftaki alanda bunların özelliklerini değiştirmenizi sağlayacak seçenekler belirecektir.

Sununuz içerisine çeşitli nesneleri de ekleyebiliyorsunuz. Başlık alanları, yazı kutuları, listeler, tablolar, resimler, pasta ve sütun grafikleri, düğmeler, otomatik şekiller ve dahası. Ben bunlardan en çok clipart nesneleri sevdim. Çünkü her biri animasyon şeklinde ve hareketli 🙂

Sunu içerisine yeni bir slayt eklemek için sol üst köşedeki mavi dosya simgesine tıklamanız yeterli. Sunuyu kaydetmek içinse disket simgesine tıklamalısınız ve sizi karşılayacak ekrandan herhangi bir klasör altına ya da yeni yaratacağınız bir klasör içerisine sununuzu ekleyebilirsiniz.

Peki sununuzu nasıl izleyeceksiniz? Daha doğrusu izleteceksiniz 🙂 Üstteki durum çubuğunda yer alan Publish seçeneğine gelerek Sent to email ile arkadaşlarınıza sunuyu izleyebilecekleri adresi ulaştırabilirsiniz. Ya da EMBED / HTML seçeneği ile Flash EMBED kodlarını ya da tüm halde HTML kodlarına ulaşabilir ve sayfalarınız içerisine ekleyebilirsiniz.

Benden bu kadar. Dahasını keşfetmek size kalıyor 😉

Hımm unutmadan! Bu araç Internet Explorer üstünde problemsiz çalışıyor fakat Firefox üstünde aracın İngilizce dil dosyalarının tamamı yüklenemiyor sanırım. Çözüm olarak sağ altta yer alan EN düğmesine tıklayarak tekrar EN’e gelinceye kadar dili değiştirmek.