Sosyal Günlük: EmrahKara.Net

Bu hafta tanıtım köşesinde sponsorlardan sosyal günlük, emrahkara.net var. Sizlerle birlikte emrahkara.net’i ve sahibini tanıyacağız.

Sosyal Günlük: EmrahKara.Net

Sosyal günlük, alan adında da yer aldığı üzere Emrah Kara tarafından hazırlanmış. Ancak sadece onun tarafından yazılmıyor, isteyen de üye olarak katkıda bulunabiliyor bu kişisel blog için. Siteye girdiğinizde hoş bir arayüz sizleri karşılıyor. Belirtmeden geçemeyeceğim, logoyu çok beğendim 😀

Sosyal Günlük: EmrahKara.Net

Siteyi biraz incelediğimizde 18 farklı kategori altında yayın yaptığını görüyoruz. Kategoriler, ne ararsanız var türden. “Kuzey güney” dizisinden girip, DMOZ dizininden çıkabilirsiniz. Yani, konu çeşitliliği fazla 😉

Emrah’ın sitesinde ise güzel bir uygulama denk geldim. Ve hatta ilk kez kendisinde gördüm. O da “DMCA Content Protection” olayı. Nedir mi? Onu da Emrah Kara‘ya sorun 😉

Emrah Kara ile Kısa Bir Ropörtaj

Sözü kısa kesip, Emrah Kara hakkındaki detaylara gelelim 😉

Emrah KARA kimdir, kendinizi tanıtır mısınız?

Hatay’a bağlı Dörtyol ilçesinde 25 yıl önce dünyaya geldim. Orta öğretim ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 2004 yılında Niğde Üniversitesi’ne İşletme bölüm öğrencisi olarak kaydımı yaptırdım. Nihayet 2008 yılında lisans eğitimimi de tamamladıktan sonra özel bir firmada satış sorumlusu olarak işe başladım. Halen aynı şirkette ve aynı pozisyonda işime devam etmekteyim.

İşimden ve hayatımdan olabildiğince memnunum. Vakit buldukça sinemaya gider, seyahat eder ve arkadaşlarımla zaman geçiririm. Çalışan her insan gibi benim de çok vaktim olmuyor ama yeterli derecede hobilerime zaman ayırabiliyorum. Tarzı fark etmeksizin müziği çok seviyorum. Yabancı ve Türk dizilerinden en az ikişer tane favorim bulunmakta ve bu dizileri hiç kaçırmayan birisiyim.

Sosyal Günlük: EmrahKara.Net

Blog yazmaya ne zaman başladınız?

Önceleri forum sitelerinde içerik editörlüğü yapıyorken wordpress tabanlı blog sistemleri ile tanıştım. Part time iş ararken tesadüfen bir yatırımcı ile karşılaştım. 2007’lerde yeni tanıştığım bu kişi bloglar üzerinden yüksek miktarlarda paralar kazanmaktaydı. Hatta hatırladığım kadarı ile kendisinin ileri düzeyde minumum 10 adet blog sitesi vardı ve sitelere yoğun içerik girmek gerekiyordu. Ortalama 4-5 ay beraber çalıştık ve ister istemez blog hayatı beni de sarıp sarmaladı. Bu başlangıçla çeşitli içerikte blog siteleri ile ilgilendim. Ama en sonunda kişisel blogumu açmaya karar verdim ve şu an aktif anlamda bloğumda yazıyorum.

Emrahkara.net için düşüncelerinizi alabilir miyim ?

Altyapısı wordpress olan bloğumun arayüz, logo ve diğer görselleri için işinin ehli olan kişilerle çalıştım. Ortalama yapılandırma süreci 2 ay sürdü. Ortaya çok güzel bir iş çıktı ve kişisel blog projem hayata geçirilmiş oldu.

Blogda yazılara yorum yapmak için üyelik şartı istedim. Çünkü wordpess üyelik elverişli bir sistem. Bu hem wordpress’in çalışma mantığı ile hem de benim bazı nedenlerim ile alakalı oldu. Spam yorumlardan kurtuldum. Blog ziyaretçilerimin her defasında yorum formunu doldurma zorunluluklarını ortadan kaldırdım. Ayrıca yapılan yorumların arasından her ay bir tanesi seçerek yorum yazarına güzel hediyeler sundum. Blog yazarlığı ne kadar önemli ise yorum yazarlığı da öyledir.

Genel anlamda bloglar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Özellikle wordpress tabanlı blog siteleri ülkemizde çok yaygınlaşmış durumda. İçerik bakımından zengin bloglar oldukça fazla. Akine içeriği saptırmış olan ve çöp site halini almış blog siteleri de yok değil, hatta çok fazla. Blog yazarlığının çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemem gerekmiyor tabi ama internet kullanıcılarının kaliteli siteleri takip etmesini ön görüyorum.

Dmry.net hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzun yıllar aktif kalmayı başarabilmiş en kaliteli siteler arasında olan, vakit buldukça takip etmeye çalıştığım ve sürekli yeni içerikler görmeyi istediğim özel bir site. Sevgili Hakan zaten kendisini yeterince kanıtlamış bir blogger. Her zaman destekleyeceğim favori sitelerim arasında. Dmry.net ve ailesine başarılar dilerim.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Blogların daha da yaygınlaşması ve gelişmesine yardımcı olabilmek en büyük arzularım arasında. Benim, internet kullanıcıları ve blog okuyucularından isteğim her zaman kaliteli olan siteleri ziyaret etmeleri. Yazar ve okuyucu ilişkisi her daim kaliteli bir sitede birleşmelidir.

Bu röportaj için sevgili Hakan’a çok teşekkür ederim.