Siteyi Hafifletmek Lazım

Yaklaşık 3 aydır yayın yapıyorum dmry.net altında. Her zaman yenilediğim gibi bu kadar potansiyeli beklemiyordum ki o yüzden günlüğüm için ufak bir paket seçmiştim. Sunucu paketim 40mb ve aylık 2gb bant genişlikliydi. 40mb alanda pek problem yaşadığım söylenmez. Çünkü ancak yarısını doldurabildim. Zira fazla resim ve dosya yüklememeye dikkat ediyorum. Fakat bant kullanımında ciddi bir problem söz konusu 😆

Siteyi Hafifletmek Lazım

Ayın 14’ü daha ve 2gb limitli bant genişliğine karşın dmry.net ‘in 2.25gb ‘lık bant kullanımı olmuş. Normalde sitenin yayına kapanması lazım fakat sunucuyla olan daha önceki görüşmelerimden elde ettiğim bilgi, bant genişliğinin 4gb ‘a kadar sınırlı ve üstünün ücretli oluşuymuş. Yani 4gb ‘a kadar özgürmüşüz bu paket içerisinde. Açıkçası çok mutlu olmuştum 🙂 Hele hele 4gb ‘ı geçseniz bile yayına kapanmaması sitenin çok daha güzel. Her ekstra 1gb için ücret ödüyormuşuz ay sonunda. Bu da güzel bir haberdi benim için. Sunucum mu? www.labina.net ‘ten aldım ben. Tercihim kesinlikle Plesk kontrol paneli barındıran sunuculardı. Çünkü Cpanel hiç hoşuma gitmiyor.

Neyse sonuç itibariyle 14’üne kadar 2.25 Gb kullanmışız banttan. Doğru orantı kurarsak ay sonunda yaklaşık olarak 4.6gb ‘a yaklaşacağım 😀 Sanırım ek ücret ödemek yerine bir seferde tam ücret ödeyerek yıl sonuna kadar paketin bant genişliğini arttıracağım. Tabi herşeyden önce siteyi hafifletmem şart gibi. Ve tabi hızlandırmam. Öncelikle arşiv altında kullandığım eklentiyi kaldırdım ve kendi yazdığım alfabetik listeleme eklentisini kurdum. Şu aralar çok yoğunum, o yüzden bir süre sonra onu da paylaşacağım. Böylelikle eski eklentinin kullanmakta olduğu yaklaşık 10kb ‘lık dosyayı tekrar tekrar yüklemenizi engellemiş oldum. Benzeri şekilde kendi yazdığım DMRY ağaç menüsünü de kaldıracağım ve onun kullandığı yine 14kb ‘lık bir dosyayı da yüklemenizi önleyeceğim.

Sonrasında ise iletişim formunu kendim sıfırdan yazacağım, çünkü onunda stil dosyaları header kısmına her sefer yükleniyor. Son olarak ta siteyi wordpress 2.0 sürümüne yükseltmeyi düşünüyorum. Çünkü 2.0 ‘da önbellek uygulaması var, ve o da hız açısından büyük bir etken oluyor. Fakat biraz daha bekleyebilirim çünkü wordpress 2.0.1 Milestone sürümünün %66 bitmiş durumda.

Sanırım bu değişikliklerden sonra site hayli hafifleyecek ve rahatlayacak..

Hıı unutmadan bir de sayfa sayaç 2.0’ ı 2.1 yapacağız. Bloklar arasına toplamda ve bugün en az görüntülenenler olarak 2 tane daha ekleyeceğim. Ve en önemli değişiklik ise sorgulamada olacak. Yani şuanki eklenti her döngü esnasında veritabanı tablosundan sorgulama yapıyor. Bu da ana sayfada ve kategori altlarında yer alan başlıkları listeleme esnasında büyük bir sorgu sayısına ulaşılmasını sağlıyor. Fakat bunu tek bir sorguya düşüreceğim bir kaç ufak kodla (bana kalsın burası, 2.1 i bekleyin) 😉 Böylece çok daha hızlı şekilde sorgu kısmı bitecek ve ekstra hafifliğe ulaşacak sayaç..