ShopPHP: E-Ticaret Php Script

Sponsorlarımızdan ShopPHP tarafından hazırlanan PHP tabanlı e-ticaret yazılımı olan ShopPHP için tanıtım yazımız ile devam ediyoruz. ShopPHP daha en başında diğer birçok e-ticaret yazılımından kendini ayırıyor. Bunun nedeni ise kendi sunucunuz üstüne yazılımı kurabiliyor oluşunuz elbette.

ShopPHP: E-Ticaret Php Script

ShopPHP, PHP tabanlı bir e-ticaret uygulaması. Bu script için sadece sistem kütüphanesi kodlanmış. Bunun dışında tüm şablon, modül, yönetim paneli v.b. kodları açık şekilde teslim ediliyor. Ve teslim ediliyor diyorum çünkü, yazılımı kendi sunucunuz üstüne kurabiliyorsunuz. Yani diğer e-ticaret yazılımları gibi uygulamayı kiralamış değil, satın almış oluyorsunuz 😉

ShopPHP: E-Ticaret Php Script

Özellikleri nelerdir?

Hemen bu soruyu yöneltme ihtiyacı duyacaksınız. Haklısınız, ancak size sadece dikkat çeken özellikleri belirtiyorum. Tüm liste için Script Hakkında sayfasına bakmalısınız.

 • Detaylı ve kolay anlaşılır şablon sistemi. (Şablon dilendiği gibi tasarlama içerir. Çoğu script uygulamasında olduğu gibi sadece renkleri değiştirme v.b. kapsamaz)
 • Hazır sanal pos sistemi. Yeni bir banka ile anlaştığınızda script üzerine entegre edilmesi yaklaşık 10 sn. sürecektir.
 • Sanal Pos 3D Pay desteği.
 • Bayi tanımlama ve gruplandırma desteği.
 • SMS gönderim desteği.
 • XML destekli bayilerle uyumlu (Arena, Despec, Index, Penta, Pozitif, Exa, GittiGidiyor, HepsiBurada, Cimri, Ucuzcu, NeKadar)
 • Ajax destekli PC Toplama sihirbazı.

Tabi özellikleri yukarıda listelediklerim ile sınırlı değil. Bunlar sadece dikkat çeken özelliklerin başında yer alıyor.

Ücreti nasıl?

Yazılımın ücretini hakkında sayfasında bulabilirsiniz. Ancak bana sorarsanız, ücreti gayet uygun 😉

Hemen test etmek istiyorum

Yazının sonunu bekleyemem, hemen test etmeliyim diyebilirsiniz. Yönetici paneline buradan, demo kullanıcı adı ve parolası ile ulaşabilirsiniz.

Gereksinimleri nelerdir?

Tanıtımın başında da dediğim üzere bu script satın alındıktan sonra kendi sunucunuz üzerine kurulabilir. Peki sunucu üzerindeki gereksinimler nelerdir? Aslında pek bir şey gerekmiyor, çünkü alttaki özellikler hemen hemen tüm sunucularda aktif durumda.

 1. PHP 5
 2. Veritabanı için MYSQL
 3. Resim boyutlandırma ve işlemleri için PHP’nin GD kütüphanesi aktif olmalıdır.
 4. Sanal pos bağlantıları için PHP’nin CURL kütüphanesi aktif olmalıdır.

Şöyle bir bakalım

Tüm yazılımı incelemek neredeyse imkansız, çünkü birçok özelliği bulunuyor. Ben 3 tanesine değiniyorum ve geri kalanını sizlere bırakıyorum 😉

Şablon yönetimi

Sitenin tüm görünüşüne yönetici paneli üzerinden müdahale edebiliyorsunuz. Nasıl olduğunu merak ettim.

ShopPHP: E-Ticaret Php Script

Aktif site şablonu menüsü altında şablonları düzenleyebiliyorsunuz. Şablonlar basit bir metin kutusu içerisinde görüntüleniyor ve HTML içerik üzerinde düzenleme yapılabiliyor.

Kargo desi yönetimi

Bu eticaret uygulamasında beğendiğim özellik ise kargo yönetiminin desi hesabı ile uyumlu olması.

ShopPHP: E-Ticaret Php Script

Tanımlanan kargo bölgelerine göre birim desi ücretleri girebiliyor. Her bir ürünün kapladığı alan ise ürün ekleme esnasında tanımlanıyor. Böylece sepetteki ürünlerin toplam desisi hesap edilerek, paketin yollanacağı bölgeye göre kargo ücreti otomatik olarak hesaplanıp alışveriş yapan müşteriye sunulabiliyor.

XML desteği sunan bayiler ile uyumlu

Birçok bayi ürün takibi için XML desteği sunmaktadır. Bu XML dosyalarını indirip ara ara sisteminizdeki tüm ürünleri hızlıca güncelleyebilirsiniz. Bu nedenle kullanacağınız e-ticaret yazılımının XML desteği sunması çok önemli.

ShopPHP: E-Ticaret Php Script

Gördüğünüz üzere XML desteği ile binlerce ürünün bilgisini, kategorisini ve stok durumunu güncelleyebiliyorsunuz 😉

XML yükleme dışında Gittigidiyor üzerinden satışlarınız için, mevcut ürünlerinizin XML çıktısını da alabiliyor ve Gittigidiyor dükkanınız üzerine yükleyebiliyorsunuz 😉

Sonuç olarak

Sonuç olarak ShopPHP güzel bir e-ticaret php script uygulaması. Kurulum için kendi sunucunuza kullanabiliyor ise işin en güzel yanı kuşkusuz 😉