Samsung Galaxy S3 – Exchange Hizmeti Batarya Sorunu

Samsung Galaxy S3 kullanıyorsanız ve bataryası 10 saat sonra bitiyorsa, size biraz yardımcı olabilirim. Nasıl mı? 🙂 Şunu söyleyin, telefonda Microsoft Exchange Mail hizmeti aktif mi? Şöyle diyeyim diğer adıyla: Şirket maillerinizi telefondan takip ediyor musunuz?

Samsung Galaxy S3 – Exchange Hizmeti Batarya Sorunu

Evet evet şirket mailleri dedim çünkü birçok şirket Microsoft Exchange server kullanıyor ve telefondan mail takibi yapabilmek için mail hesabınızı exchange olarak açmanız gerekiyor.

Samsung Galaxy S3 üzerinden exchange server, Galaxy S2’deki gibi sağlıklı işlemiyor ve bataryayı resmen içiyor. Aslında Galaxy S2’de böyle bir problem hiç yaşamadım ancak S3’e geçtikten sonra 10 saati geçemedim pil tüketiminde. Eğer exchange hesabınız aktifse ve piliniz dayanmıyorsa, S3’ü satmaya karar vermeden hemen önce, gelin alttakini uygulayın. Böylece Galaxy S3’ü satmaktan vazgeçecek ve 1.5 günlük pil ömrünün tadını çıkaracaksınız.

Samsung Galaxy S3 – Exchange Hizmeti Batarya Sorunu Öncesi

Her şey Hamdi’nin Galaxy S3‘nün pil tüketimini sormamla başladı 😀

çok iyi abi 40 saate yakın gidiyo

Hamdi üsteki yanıtı verince çok şaşırdım. Çünkü benim telefon 10 saati anca çıkarıyordu. Sonrasında Hamdi’nin kullandığı işletim sistemi sürümünü öğrendim. Öncesinde ben I9300XXBLFB kullanıyordum. Hamdi’nin I9300XXBLG8 kullandığını öğrenince hemen o sürüme geçirdim telefonu. Başta herşey güzeldi ancak mail hesaplarımı aktif edince aşağıdaki pil tüketimine tekrar geri döndüm 🙂

Samsung Galaxy S3 - Exchange Server Batarya Sorunu

Gördüğünüz üzere 8 saat sonunda batarya %48’ye düşmüş. Listeye baktığınızda ise Exchange hizmeti ve eposta ikilisinin nasıl pili sömürdüğünü görüyorsunuz 🙂 Peki çözüm mü?

Samsung Galaxy S3 – Exchange Hizmeti Batarya Sorunu Çözümü

Çözüm telefonun kendi exchange hizmeti yerine Google Play marketten farklı bir uygulama indirmek ve kullanmak. Bu kadar basit 🙂

Şu an TouchDown for Smartphones uygulamasını kullanıyorum Exchange maillerim için. Pil tüketimi ise harika. Göreceğiniz üzere batarya seviyesi %6’ya düşene kadar tam tamına 1gün 15saat geçmiş. Yani 39 saat 🙂 Exchange hizmeti dışında çalışan Facebook, Linkedin, Whatsapp, Facebook messenger, Viber v.b. birçok yazılım daha olduğunu düşünürseniz, gayet iyi bir performans diyebilirim.

Samsung Galaxy S3 - Exchange Server Batarya Sorunu