Radvideo ile oyun müziklerini mp3 yapıyoruz

Rad VideoÇoğu kişi gibi sıkı bir Battlefield 1942 oynayıcısıydım 🙂 Bildiğiniz gibi sonrasında da Battlefield Vietnam ve son olaraksa Battlefield 2 piyasaya sürüldü. Battlefield 1942’nin üzerimde bıraktığı etkiyle BF. Vietnam’ı da hemen almıştım zamanında. Açıkca konuşmak gerekirse 1942 kadar zevk alamamıştım.Ama o müzikleri 🙂 yani yok böyle bir şey bayıldım.Oyunun data klasörüne girdim.Burada oyunda geçen şarkıların olduğu klasör vardı..Adı şu an aklımda değil.Ama her oyunda şarkıların bulunduğu klasörün adı “music” yada “musics” den pek öteye gitmez. Evet şarkılara ulaşmıştım ama hepsi *.bik formatındaydı..Böyle bir durumda yapacağınız tek bir şey var..Hayır, *.bik formatına çalan bir uygulama aramayın 🙂 Bu formatın hangi programla yaratıldığını bulun. Unutmayın ki her encoder bir de decoder içerir.Örnek vermek gerekirse,DivX Codec..Programlar videolarınızı divx yapabilmek için bu codec’e başvurur. Ve aynı şekilde divx filmleri oynatmak için kullandığınız yazılımlarda filmi açabilmek için divx codec’e başvurur.

Sanırım yukarıda neden bahsettiğimi anlayabildiniz.O halde gelinde şu BF. Vietnam’ı örnek olarak müziklerinin nasıl mp3 yapılabileceğine bakalım.

Rad Video

Gördüğünüz üzere müzik dosyalarının uzantısı *.bik.Rad Video Tools programının dosya türü kutusuna da bakarsanız burada o formatı desteklediğini göreceksiniz. Şimdi herhangi bir music dosyasını seçiyoruz. Seçmiş olduğumuz dosyayı dinlemek için “play” düğmesine basıyoruz. Bu dosyayı yaygın bir müzik formatına çevirmek için de “convert a file” düğmesine basıyoruz. Eğer bir açıklama menüsü gelirse evet deyip geçin.

Rad Video

Evet açılan pencerede “output type” düğmesine basarak buradan “wav file” seçiyoruz. “Browse” düğmesine basarak ta çevirmiş olacağımız dosyayı nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz. Bunu da bitirince sağ tarafta bulunan “convert” düğmesine basıyoruz. Yeni yaratmış olduğumuz dosyanın boyutu hayli yüksek olacaktır. Şimdi bu dosyayı herhangi bir program kullanarak mp3 formatına döndürebilirsiniz.Böylelikle boyutu hayli bir düşecektir. Örneğin bu işlemi en basitinden nero’nun kendi içerisindeki bir ek yazılım dahi bile yapabiliyor diye hatırlıyorum.

Üretici Firma : RAD Game Tools,Inc
Yazılım : RAD Video Tools
Web : http://www.radgametools.com