PhpBB 3.0 “Olympus” Beta 1

En bilinen ve belkide en çok kullanılan web forum yazılımlarından biri olan PhpBB’nin 3.0 sürümü duyuruldu. Şuan BETA aşamasında ve hata yakalama denemeleri geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından devam ediyor. Az önce 3.0 “Olympus” Beta 1’i indirme imkanı buldum ve hemen test ettim 🙂

Kurulum esnasında gördümki, phpbb 2 serisinin kurulum ekranı tamamen değiştirilmiş. 3.0 ile çok daha gelişmiş bir kurulum ekranı sizleri karşılıyor.
Kurulumun ardından hemen yönetici paneline geçtim. 2 serisi üstünde sola dayalı bir menü vardı hatırlayacağınız üzere. 3.0 ile bu menü yerini yukarısı ile değiştirmiş. Sol tarafta ise hızlı erişim menüsü mevcut.

Forum yönetim sayfasına girip yeni bir forum yaratmak istediğimde gördüm ki, artık kategori tarzını; kategori, forum, bağlantı olarak belirleyebiliyoruz. Ayrıca açacağımız bu yeni forumu herhangi bir forumun/kategorinin alt forumu/kategorisi olarak ta kayıt edebiliyoruz. Bununla yetinmemişler ve her bir forumda farklı bir tema stili kullanmamıza imkan sunmuşlar. Diğer dikkat çeken özellikler ise forumu kilitleyebilmeniz, foruma şifre koyabilmeniz, forum içerisindeki her sayfadaki başlık sayısını belirleyebilmeniz, forumun kurallarına link verebilmeniz ya da metin olarak kuralları ekleyebilmeniz gibi özellikleri de uygulayarak forumunuzu yaratıyorsunuz.

Forum izinleri yönetiminde de çok önemli değişiklikler var. Yöneticiler, ziyaretçiler, moderatörler, üyeler, yasaklı üyeler, arama motorları örümcekleri gibi birçok kullanıcı grubu mevcut ve herbirine ayrı izinler verebiliyorsunuz. Böylelikle sadece üyelere açık olan bir forumun içeriğini tarayabilmeleri için arama motorları örümceklerine o forumu görüntüleme izni atayabiliyorsunuz. Ayrıca her bir forumun simgesini değiştirebiliyorsunuz.

En güzel haberlerden biri ise BBCode için. Artık kendi BBCode etiketlerinizi tanımlayabileceksiniz. Ayrıca özel mesajlar için de bir ton ayar mevcut 😀 Ve sonra forum başlıklarına simge eklenebiliyor artık.

Bir güzel haber daha! Artık dosya ekleme özelliği de sabit ve standart olarak geliyor 3.0 ile.

En çok dikkatimi çeken nokta ise ve tabi en gereklisi; yönetici, üye ve moderatör hareketlerinin kayıtlarının tutulması. Böylece kim kimi banlamış, hangi başlığı silmiş görebileceğiniz. Ek olaraksa bir de hata kayıtları tutuluyor.

Ve ve ve 😀 Veritabanınızı yedekleyebiliyorsunuz. Bu yedeği ister bilgisayarınıza indiriyor ister sunucunuzda tutup istediğiniz bir vakit geri yükleyebiliyorsunuz.

Ooyy oyy oyy bitmedi 😕 Arama motorlarını tanımlayıp bunların örümceklerinin sitenize uğrama kayıtlarını da görebileceksiniz.

Yukarıdakiler sadece yöneti paneli içindi. Ziyaretçi ve üye tarafından görülen bölümlerde de birçok değişiklik mevcut. Başlıkları arkadaşlarınıza eposta ile önerebilme, bir başlığı yazdırabilmek için yazıcı görünümü, sık kullanılanlar listesi, birden fazla üyeye mesaj yollayabilme, arkadaş listesi yapabilme v.b.

Neyse benden bu kadar. Gerisi size kalmış.

Merak edenler buradan indirip kurabilir ve test edebilirler 😉

PhpBB 3.0

PhpBB 3.0

PhpBB 3.0