Para değerlerinin MySQL tablolarında saklanması

MySQL veritabanı üzerine muhabbetimize devam ediyor ve para değerlerinin MySQL tablolarında ne tür sütunlarda barındıracağınızı inceliyoruz.

Para değerleri için decimal sütun türü

Gün gelip, para değerlerini MySQL tablolarında saklama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için elbette INT veri türü kullanılabilir ancak INT veri türünde ondalık rakam girişinin yapılamadığını unutmayın. Yani 21.5 YTL gibi bir değeri INT veri türüne sahip bir hücreye giremezsiniz. 21.5 rakamını INT türündeki hücreye girmek isterseniz, 22 rakamına tamamlandığını göreceksiniz.

Sanırım problemi biraz anlatabildim ve siz de kavradınız. O halde ondalık değere sahip parasal rakamları nasıl gireceğiz? CHAR ya da VARCHAR kullanabilirsiniz ancak bunları sayısal sıralayamazsınız. O halde çözüm yolumuz DECIMAL veri türünü kullanmak olacak.

MySQL DECIMAL

MySQL DECIMAL kullanımı gayet basit. Tabloya yeni bir alan eklerken türü DECIMAL seçmelisiniz. Uzunluğa ise 5,2 türünde giriş yapmalısınız. Bunun anlamı, virgülden(,) önce 5, ve sonrasında ise 2 rakamın yer alacağıdır. Yani girebileceğim maksimum değer 99999.99 olacaktır.

Virgülden(,) önce maksimum 65 ve sonrasında ise yine maksimum 30 rakam tanımlayabiliyorsunuz.